MobilShift

Yayıncı içeriği olmayan ekranlarda gösterilen Adsense Hatası Çözümü

30.04.2022
127

Yayıncı içeriği olmayan ekranlarda gösterilen, Google tarafından sunulan reklamlar hatasından dolayı Politika ihlali sorunu nedir ve nasıl çözülür

Yayıncı içeriği olmayan ekranlarda gösterilen Adsense Hatası Çözümü

AdSense Yayıncı Politikası İhlal Raporu

Adsense üzerinden kazanç elde ettiğiniz bir websiteniz var. İlk olarak, Adsense yayıncı politikası ihlali dolayısıyla “Gösterebileceğiniz reklamların sayısı kısıtlanmıştır” yazısı karşınıza çıktı. İkinci olarak, “Ayrıntılar için Politika merkezine gidin.” mesajı almaya başladınız. Reklam gelirleriniz bir anda sıfır çekmeye başladı. Eğer Google’ı kandırmaya yönelik bir şey yaptığınızı düşünmüyorsanız, bir çözüm bulabilirsiniz.

Adsense’de reklam kısıtlamasıyla ilgili bu uyarı almanızın bir çok nedeni olabilir. Biz bu yazımızda özellikle bir konuda odaklanacağız.

Bu yazıyı okuduğunuza göre, büyük ihtimalle Google Adsense’den aşağıdaki gibi bir eposta da aldınız.

Sayın Yayıncımız,

Bu Google Yayıncı Politikası Raporu’nda, web sitelerinizin belirli sayfalarında tespit edilen son politika ihlali etkinliklerine dair genel bir bakış sunulmaktadır. Yaptırım durumları zamanla değişebileceğinden, etkin ihlallerin mevcut listesini görmek için AdSense Politika Merkezi‘nin “Sayfa düzeyinde zorlamalar” bölümüne bakın.

Google Adsense

Yayıncı içeriği olmayan ekranlarda gösterilen, Google tarafından sunulan reklamlar

Bu cümle ilk okunduğunda biraz muğlak ve anlamsız gelebilir. Sonuçta google’ın her ne kadar Türkiye ofisi olsa da ana dili ingilizce olan bir sistem üzerinde çalışıyor.

Türkçe cümleyi biraz daha Türkçeleştirmeye çalışalım.

Yayıncı (yani yayın yapmak ve özgün içerik üretmekle yükümlü sizin yayınladığınız sayfalardan birinde, websitenizin ziyaretçileri tarafından, ihlal sebebi olarak gösterilen linkler’e girildiğinde) içeriği olmayan (boş bir sayfa olabilir, sizin iletişim sayfanız olabilir, hakkımızda sayfanız olabilir ya da sadece kategorileri gösteren bir sayfanız olabilir, bu gibi) ekranlarda gösterilen, (ve bundan dolayı içerik olmadığı halde) Google tarafından sunulan reklamlar (ın herhangi bir içeriğe bağlı olmadan haksız kazanca neden olması)

Yani özetle, bir sayfada ziyaretçiyi ilgilendirecek içerik yoksa reklam da gösterilmemeli diyor Google…

Birkaç gün sonra Google’dan ikinci bir bilgilendirme aldığınızda aşağıdaki görselde yer aldığı gibi websitenizde bir adresi hedef olarak görebilirsiniz.

 

 

Burada daha detaylı olarak bakacak olursanız, kategori link’i hedef olarak gösterilmiş durumda. Yani, kategori link’ine tıklandığında sadece başlıklar yer alıyor, bu sayfada Google reklamlarını göstermenin reklam verenlere bir faydası olmayacak deniyor.

Gösterebileceğiniz Reklamların Sayısı Kısıtlanmış Sorunu ve Çözümü

Google Adsense’in tam olarak neyi sorun yaptığını anladıysanız, bu sayfaları / link’leri hariç tutarak adsense reklamlarının görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1- Adsense sayfanıza girin

2- Sol menüden Reklamlar > Genel Bakış’a tıklayın

3- Sağ tarafta ilgili sitenizin adının karşısında yer alan düzenle (kalem ikonu) tuşuna basın

4- Açılan sayfada sağ tarafta yer alan “Reklam Ayarları” kısmını aşağı doğru çekin

5- “Hariç tutulan sayfalar” için yönet’i tıklayın

6- Açılan pencerede “istisna ekle” linkine tıklayın

7- İstisna olarak ekleyeceğiniz sayfa ya da sayfaları buradan sırasıyla ekleyin

  • Kategoriler sayfanız belli bir düzende ise ve yazılarınız link’te kategori adresini içermiyorsa tümünü tek seferde ekleyebilirsiniz.
    Örneğin, kategori içeriklerini aşağıdaki şekilde gösteriyorsanız : 
    https://mobilshift.com/bolumler/
    ve yazılarınızda bu “bölümler” ifadesinden bağımsız link alıyorsa, tümünü tek seferde istisna tutabilirsiniz.
  • İletişim, hakkımızda vb size özel olan ve reklam verenleri ilgilendirmeyecek sayfaları tek tek istisnalara ekleyebilirsiniz.

 

8- Kayıtları girin ve “Siteye Uygula” butonuna basmayı unutmayın!

9- Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra Adsense ana ekranında sol menüde Politika Merkezine giderek problemin belirtildiği satırın karşısında yer alan “Düzeltin” link’ini tıklayın.

10- Açılan sayfada “İnceleme İste” butonuna tıklayarak Google tarafından yapılan düzeltmelerin incelenmesi için geri bildirim gönderin.

Adsense’le bol kazançlı günler…

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.