MobilShift

Yakınlık sensörü ne işe yarar & proximity sensor

19.03.2015
497
Yakınlık sensörü ne işe yarar & proximity sensor

Yakınlık sensörü nedir?

Yakınlık sensörü (Proximity Sensör ) nedir, nasıl çalışır ve ne işe yarar? Yakınlık sensörü artık birçok akıllı telefonda bulunan ve oldukça işe yarayan, fark etmeseniz de oldukça yararlı bir sensördür. Yakınlık sensörü telefon ekranı üzerinde bir cismin dokunmadan yakınlaştığını fark edebilir.

Yakınlık sensörü nasıl çalışır?

Yakınlık algılama sensörü ultrasonik, optik, kızılötesi (IR) teknolojileri kullanabilen, kapasitif özellikli bir algılama türüdür. Yakınlık sensörleri cep telefonları haricinde de birçok sektörde kullanılırlar. Akıllı telefonlarda dokunmatik ekranlarda yakınlık sensörleri kapasitif özellikli bir türde algılama yaparlar, elektriksel değişimleri algılayarak ekrana dokunulmadan ekrana yakın bir cisim olduğu fark edilebilir.

yakınlık sensörü nedir

Yakınlık sensörü ne işe yarar?

Yakınlık sensörleri akıllı telefonlarda ekranın isteğimiz dışında kullanılmasını engellemek için kullanılırlar. Peki telefon ekranını ne zaman kullanmayız! ve temas edilmesini de istemeyiz, tabiki bir konuşma esnasında, kulağımızda iken, bu esnada yanak ile telefonun dokunmatik ekranına dokunma yapılmasın diye ekran kararır ve varsa belli bir süre sonra tuş kilidi devreye girer, telefonu kulağımızdan çektiğimizde ise ekran tekrar aydınlanır ve arama sonlandırma, yada dilediğimiz örneğin bir bankacılık uygulaması yaparken tuşlama yapmak istediğimizde ekranın kararmış olmasını engeller.

Sensörler ve görevleri

İris tarayıcı nedir & İris Sensörü ne işe yarar

G-sensor nedir ne işe yarar

Accelerometer sensör nedir

Ortam ışığı sensörü nedir

https://www.mobilshift.com/yakinlik-sensoru-ne-ise-yarar/

Color spectrum sensor

ETİKETLER:
Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.