MobilShift

Windows da Ekran Kartına Nasıl Bakılır

22.10.2017
5
Windows da Ekran Kartına Nasıl Bakılır

Bilgisayarınızda kullanılan ekran kartının marka ve modeli nedir nasıl görebilirsiniz.  ekran kartına bakmak için yapmanız gerekenler basit şekliyle anlatılmaktadır. Bunu nasıl yapacağınızı ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz. Bir bilgisayarda ekran kartına nasıl bakabilirsiniz, bunun en kolay yöntemi nedir?

Windows tabanlı bir bilgisayarda iki tip ekran kartı bulunur, bunlar anakart’a monte edilmiş yani sökülemeyen yerleşik şekilde ve onboard olarak isimlendirilen ekran kartlarıdır, diğer ekran kartı ise, bir port aracılığı ile bilgisayar ana kartına monte edilmiş ve sökülebilen bir karttır.

Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

Ekran kartının özelliklerine bakmak için, bilgisayarda, Masaüstündeki bilgisayarım simgesine sağ tıklayarak açılan menüden “özellikler” seçeneğine tıklayarak bilgisayarın özelliklerine gelerek, ardından ise, “Aygıt Yöneticisi” seçeneğine tıklayarak yapabilirsiniz.

Aygıt yöneticisi seçeneğinde bilgisayarınız yer lan tüm donanımların bir listesi yer alır, burada; “Görüntü Bağdaştırıcıları” seçeneğine tıkladığınızda açılan bölümde görebilirsiniz. Burada ekran kartınızın modelini görebilirsiniz.

Ancak burada sadece bu bilgi yer alır, ekran kartınızın diğer özelliklerini görmek için üçüncü parti bir yazılıma ihtiyacınız vardır, SiSoft Sandra, ya da Hardware İnformer tarzında bir program ile daha detaylı olarak görebilirsiniz.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.
error: Content is protected !!