MobilShift

Wifi şifre değiştirme nasıl yapılır | Kablosuz şifre değiştirme

14.02.2017
193
Wifi şifre değiştirme nasıl yapılır | Kablosuz şifre değiştirme

Wifi şifresi nasıl değiştirilir? Kablolu veya kablosuz bir modemin şifresini nasıl değiştirebilirim. Wifi özelliği olan modeminizin şifresini değiştirmek için ağ üzerinden hangi işlemleri nasıl yapacağınız yazımızda anlatılmıştır.

Kablo yada ADSL yada Fiber optik olsun bir internet bağlantısını kablosuz olarak kullanmak için Wifi özelliği olan bir modem kullanmanız gereklidir. Wifi özelliği ile kablosuz olarak, Wifi kullanan cihazlar vasıtasıyla bağlanabilirsiniz. Bu modemler Wifi yayını yaparlar ve diğer cihazlar, örneğin akıllı telefon ve tabletler, Akıllı Smart Televizyonlar ve yazıcılar bu ağa bağlanabilir ve bu ağ üzerinden internete girebilirler.

Wifi Şifresi nedir?

Bu Wifi ağları doğal olarak kurulurken bir şifre ile korunurlar aksi durumda herkes bu ağa bağlanarak kullanabilir. Wifi şifreleri ilk kurulumda bir isim ve şifre alırlar ama çoğu kişi yeni bir şifre belirlemediğinden, genelde varsayılan şifrelere sahip olurlar. Bu Wifi şifreleri de modem cihazı yada kullanma kılavuzu üzerinde yazar. Dilerseniz bu şifreyi değiştirebilirsiniz.

Wifi Şifresini değiştirme

İnternet şifrenizi değiştirmek için modeme bağlanmalısınız, bu işlem için bir bilgisayar yada akıllı bir cep telefonu yada tablet gereklidir. Modeme bağlanmak için tarayıcı üzerinden http://192.168.2.1 http://192.168.1.2 veya http://192.168.1.1 adreslerinden uygun olanı ziyaret ediniz. Bu ip adresleri modeme ait adreslerdir ve modem içine girmek suretiyle bir çok ağ ayarını yapabilmemize olanak sağlar.

Ayrıca modeme bağlanırken girişte modem koruması olan bir kullanıcı adı ve şifre de vardır, bu şifrelerde eğer siz değiştirmediyseniz, genelde fabrikanın tanımladığı varsayılan şifrelerdir. Bu şifreler modem marka ve modeline göre değişebilir, marka ve modelinize göre sitemizde kullanılan tüm modemlerin şifrelerine ait varsayılan kullanıcı adı ve şifreler yer almaktadır.

Modeme bağlanırken sizden istenilen şifre internet Wifi şifreniz değildir, bu durumu karıştırmayınız, bu şifreler modeme girmeniz için gerekli şifrelerdir. Modeme bağlandıktan sonra internet giriş şifremizi değiştireceğiz. Bu şifre ise kablosuz ağa bağlanmak için bizden istenen şifre olacak ve bu şifreyi bilmeyen hiç kimse Kablosuz ağımıza yani Wifi bağlantı noktamıza bağlanamayacaktır.

Modem içine girdiğimizde ise ayarlar kısmından Kablosuz kısmını bulmamız gereklidir, burada yer alan kablosuz kısmındaki bağlantı şifremizi yeniden belirleyerek Wifi şifremizi değiştirmiş olacağız.

Varsayılan modem şifreleri için yazımızı ” varsayılan modem şifreleri nelerdir “okuyabilirsiniz.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.