MobilShift

Wifi direct nedir

24.08.2015
200
Wifi direct nedir

Wifi direct nedir?

Wifi direct, bir dosya aktarım teknolojisine ait bir protokoldür. Temelde, Wireless Fidelity (WİFi) teknolojisini kullanır.  Bu özelliğe sahip iki cihaz arasında veri aktarımı ve iletişim için kullanılır. Peki tam olarak WiFi Direct ne işe yarar? Wifi direct teknolojisi nasıl çalışır? Wifi direct dosya transferi nasıl yapılır?

Wifi bağlantıları temelde, bağlantı, kablosuz erişim noktaları ve cihazın ortak desteklediği, IEEE 802.11 protokolüne bağlı olarak 2.4 GHz veya 5 GHz radyo frekansında gerçekleştirilir.

Wifi direct nedir?

Wifi direct, bu özelliği taşıyan iki cihaz arasında kablosuz dosya transferi için bağlantı sağlar, bu işlem için bir internet bağlantısı gerekmektedir. Wifi direct ile bu özelliği destekleyen cihazlar arasında rahatlıkla veri transferi yapabilirsiniz. Wifi direct teknolojisinde her iki cihazın bu özelliğe sahip olması veri transferi için yeterlidir, yani iki cihazda da aynı özellik olmalıdır.

Bu özellik sayesinde, her iki cihaz arasında veri ve dosya transferi yapabilir, aynı zamanda, bir cihaz içeriğini, diğer cihaz üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

wifi direct nedir

Gelişen teknoloji ile birlikte WİFİ teknolojisinde standartların ve iletim hızlarının artmasını getiriyor. WiFi AC ve AD standartlarıyla birlikte, Gigabit hızlara kablosuz iletişim sağlanabiliyor. Örnek olarak AC desteğine sahip iki cihaz arasında, yaklaşık 2 GB’lık veriyi, 1 dakika seviyesinde bir süreyle aktarabiliyorsunuz. [https://shiftdelete.net/wifi-direct-nedir-nasil-kullanilir-72212]

Wifi direct avantajları nelerdir?

Wifi direct, diğer kablosuz bağlantılar, bluetooth vb. teknolojilerden daha hızlı dosya transferi sağlar, bu yüzden Wifi direct oldukça avantajlıdır ve internet bağlantısı olmadan, Wifi teknolojisi ile daha yüksek bant genişliğinden 802.11n yararlanabilir.

Wifi direct özelliği olan cihazlar hangileri?

Wifi direct mobil telefonlarda, tabletlerde ve akıllı yani Smart televizyonlarda kullanılan bir sistemdir. Telefonunuzda bulunan bir resim yada video dosyasını Wifi direct özelliği olan bir Smart tv’de oynatabilirsiniz. Bunun için Bu özelliği destekleyen cihazlara sahip olmalısınız.

Kaydet

Kaydet

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Emirhan dedi ki:

    Aylık para ödememize gerek varmı

  2. Mobildler dedi ki:

    Hayır

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.