MobilShift

WhatsApp-ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım

11.04.2019
109
WhatsApp-ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım

WhatsApp’ta beni kim engellemiş? Karşı tarafın beni engellediğini nasıl anlayabilirim? WhatsApp beni engelledi mi? sorusu epey kişinin aklına takılır ve doğal olarak merak ederler. Bu yazımızda sizi WhatsApp’ta biri engelledi mi bunu anlamanın yollarından bahsedeceğiz.

Son günlerin merak edilen konularından biri olan ve kullanıcıların çok merak ettikleri bir konuda WhatsApp uygulamasında, karşı tarafın bizi engelleyip engellemediğidir.

WhatsApp’ta sizi engelleyenleri nasıl anlayabilirsiniz? Bunu anlamanın bir yolu var mı?

Bu sorunun cevabı muhtemelen Evettir. WhatsApp uygulamasında kişi sizi engellemişse, bunu net olarak bilemezsiniz ancak, birçok ibareye bakarak tahmin edebilirsiniz. Bu yazıda sizi engelleyenleri tespit etmek ve anlamak için bakmanız gereken verileri ve bunu nasıl anlayabileceksiniz anlatılacaktır.

WhatsApp’ta Engellenirseniz Ne Olur?

WhatsApp’ta kişi sizi engellemiş ise, o kişinin durum paylaşımları sizde görünmez, ayrıca sizin paylaşacağınız herhangi bir durum o kişi tarafından görülmez. Sizi engelleyen kişiye atacağınız mesajlar karşı tarafa ulaşmaz ve o kişi size mesaj atamaz.

WhatsApp’ta Beni Kim Engelledi?

WhatsApp’ta engellendiğinizi öğrenebilmek için yapmanız gerekenler aşağıda verilmektedir. Kişinin son görülmesi kapalıdır, ancak bu durum sizi engellediğini kesin olarak göstermez, ama önemli bir ibaredir, aşağıdaki diğer verilere bakarak durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Profil fotoğrafı görülmez, bu durumun ise, iki sebebi olabilir, kişi profil resmini kaldırmış olabilir veya sizi engellemiş olabilir. Bu duruma bakarak kişinin sizi engellemiş olabileceği yönünde fikir edinebilirsiniz.

WhatsApp’ta Engellenmiş miyim?

Profil bilgileri görülmez, profil ismi ve profilinde bulunan yazılar görülmez, bu durumda kişinin sizi engellediğine işarettir. Bu ibarelerin hepsi bir kişide bulunuyorsa, büyük bir ihtimalle, o kişiden engel yediğinizi gösterir.

 • Kullanıcının Son Görülme  durumunu kontrol edin.
 • Mesajınızda iki onay işareti olup olmadığına bakın.
 • Kullanıcıyı bir grup sohbetine eklemeyi deneyin.

Onları bir grup sohbetine ekleyemiyor, durumlarını görmüyorsanız veya mesajınızda yalnızca bir onay işareti varsa, kuvvetle muhtemel kullanıcı sizi engellemiştir.

WhatsApp’ta bir kişinin sizi engellediğinin göstergeleri bunlardır, bu üç veriye bakarak engel yediğinizi anlayabilirsiniz. Ama gene de tüm bu veriler tam olarak kişinin sizi engellediğini göstermeyebilir.

Küçük bir ihtimal olarak, kişi profil resmini kaldırmış ve son görülmesini kapatmış olabilir.

 • Kişinin Son Görülme Durumunu Kontrol Edin

Kullanıcının Son Görülme durumunu nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır . Son Görülme  durumu, kişinin WhatsApp’ı en son ne zaman kullandığını gösterir.

 • Kullanıcıyla daha önce yaptıysanız bir sohbet bulun ve açın.
 • Bir konuşma açık değilse, kullanıcının adını bulun ve yeni bir sohbet oluşturun.
 • Son Görülme durum bilgisi görülüyor mu?  “Son görülme bugün 10:18” gibi bir tarih ve saat bilgisi var mı? 

Eğer görüyorsanız engel yok demektir. Ancak göremiyorsanız hemen panik yapmayın bu durum engel anlamına gelmeyebilir. Kişi son görülmesini kapatmış olabilir.

 • Onay İşaretlerini Kontrol Edin

Sizi engelleyen bir kişiye gönderilen mesajlarda her zaman bir onay işareti gösterilir, Bu tek tik mesajın mesajın gönderildiğini gösterir ama hiçbir zaman ikinci bir onay işareti göstermez bildiğiniz gibi ikinci tik mesajın iletildiğini onaylar.

 • WhatsApp’ta bir “mesaj alındı” kontrolü

Tek başına bu, kullanıcının telefonunu kaybettiği veya internete bağlanamadığı anlamına da gelebilir. Ancak, Son Görülme statüsünün olmamasıyla birleştiğinde, engellendiğinize dair kanıtlar biriktiği için biraz endişelenebilirsiniz.

 • Profillerindeki Güncellemeleri Arayın

Birisi sizi WhatsApp’ta engellediğinde, profil fotoğraflarında güncelleme görmezsiniz. Hatta kişinin profil resmi gözükmeyecektir. Ama pek çok kullanıcının profil resimleri olmadığı veya kendi profillerini nadiren güncelledikleri göz önüne alındığında, bu tek başına kesin bir ipucu değildir. 

Ancak “Son Görülme” durumunun olmaması ve teslim edilmeyen mesajlarla birleştiğinde, engellendiğinizi neredeyse kesindir.

 • WhatsApp Kullanarak Onu Aramayı Deneyin

Engellenirseniz, kullanıcıya yapılan bir arama bağlanamayabilir veya “başarısız arama” mesajıyla sonuçlanabilir.

 • Grup Mesajındaki Katılımcı Listesini Kontrol Edin

Bir WhatsApp bir grup mesajı oluştururken grup sohbeti açtığınızda o kişi  katılımcılar listesinde görünmez. Grup sohbetinin Katılımcı Ekle bölümünde sizi engelleyen bir kişiyi eklemeye çalışırsanız, Katılımcı eklenemiyor hatası alırsınız 

WhatsApp sizi engelleyeni özellikle göstermez.

WhatsApp, engelleyicinin gizliliğini korumak için engellenme durumu konusunda kasıtlı olarak belirsiz yapmıştır. Ve engellenip engellenmediğinizi size özellikle bildirmez.

Ancak yukarıdaki tüm göstergeleri görüyorsanız, WhatsApp kişiniz muhtemelen sizi engellemiştir. 

Eğer engellendiyseniz, kendinizi engellemenin bir yolunu bularak artık o kişiye ulaşmaya çalışmamak en doğru karar olacaktır. 

Muhtemel sizi engelleyen kişi sizin ona ulaşmanızı istemediğinden dolayı engellemiştir, buda artık sizin ona herhangi bir girişimde bulunmamanız gerektiği anlamı çıkacaktır.

Bu durumda sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin, farklı bir telefonda kayıtlı WhatsApp uygulamasından girerek görmeniz mümkün olur. Eğer diğer kişilerde bu veriler gözüküyor ve sadece sizde bu durumda ise, o kişi tarafından engellendiğiniz kesinleşmiş olmaktadır.

WhatsApp Kim Çevrim içi oldu gösteren uygulamalar

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.