MobilShift

Whatsapp Nereden Para Kazanıyor?

14.01.2017
5
Whatsapp Nereden Para Kazanıyor?

Whatsapp nereden para kazanıyor? Whatsapp uygulamasının gelir kaynaklarını merak ediyor musunuz? Whatsapp bildiğiniz üzere ücretsiz kullanılan bir uygulama ve hiçbir şey için bir ücret talep etmiyor değil mi? Rahatsız edici reklamlar ile kullanıcıları da bunaltmıyor. Aklnıza gelen o soru nereden ve nasıl para kazanıyor?  Bir çok kullanıcı tarafından merak edilen konudur.

Kullanıcılar tarafından, bu kadar işe yarayan bir uygulama nasıl oluyor da ücretsiz olabiliyor gibi bir soruyu akıllara getiriyor. Genelde bizde bulunan, iyi olan hiçbir şey ücretsiz olamaz mantığına da ters gelen bir durum ile karşımıza çıkan Whatsapp uygulamasının olası gelir kaynaklarını ve sağladığı faydalara bir göz atalım.

Kişisel Veri Kullanımı

İnternette bir çok tartışma konusu da Whatsapp hem ücretsiz hem de reklam almıyor o zaman nereden ve nasıl para kazanıyor? olabilir. Ancak gelişen ve gittikçe de daha çok kullanıcı tarafından tercih edilen Whatsapp uygulamasının para kazanması sadece müşterilerinin para ödemesi veya reklam almasından çok, elde ettiği verileri, özellikle Facebook üzerinde kullandığı ve buna yönelik kullanıcı deneyimleri ile eşleştirdiği de biliniyor.

Whatsapp kullanıcı verileri önemli

Whatsapp’ın ücretsiz olması durumunu anlatmadan önce, içinde bulunduğumuz Global rekabet ve kullanıcı deneyimleri gibi terimleri iyi bilmemiz gerekiyor. Yeri geldiğinde insanların deneyimleri, alışkanlıkları, ilgi alanları ve davranış biçimleri, reklam gelirlerinden daha önemli hatta paha biçilemez bir veri tabanı olabiliyor.

Akıllı telefon sayılarında ki hızlı artış, neredeyse nüfusun çocukları saymazsak tamamında kullanılır olmuş durumda, artık gerek Facebook, Youtube, Twitter ve tüm sosyal medya servisleri neredeyse kişisel hiç bir gizlilik tanımadan her davranışımızı kontrol edebiliyor, anlık olarak ölçebiliyor, ellerinde bulunan güçlü algoritmalar ve “quantum bilgisayarlar” sayesinde  nerede ne tepki vereceğimizi bile anlayabilecek duruma gelebilirler. Bu sebeple kullanıcı verilerinin önemini kimse yadsıyamaz.

Ayrıca Whatsapp uygulamasının ücretli olması durumunda, yerine hemen rakip ve ücretsiz bir servisinin gelmesinin çok uzun sürmeyeceği de göz önünde bulundurulursa, sadece bu servisten para kazanmamak uğruna pazar payını elinde tutmayı göze alabileceği de aşikardır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.
error: Content is protected !!