MobilShift

WhatsApp güvenlik kodu değişti bildirimi kimlere gider

18.01.2022
259
WhatsApp güvenlik kodu değişti bildirimi kimlere gider

Güvenlik kodları değiştiğinde bildirim alma ile ilgili bilgiye ihtiyacınız olabilir. Güvenlik kodu değiştiğinde, bu bildirim kimlere gider? Bu konu hakkında bilgi vermeden önce, WhatsApp güvenlik kodu nedir ve ne işe yarar biraz bilgi verdikten sonra bu konuya geçelim.

WhatsApp mesaj uygulamasında sohbet derken, mesajlar uçtan uca şifrelenir. Bu şifrelemenin amacı sohbet ettiğiniz kişi ile yaptığınız konuşmaları başkaları tarafından ele geçirilmesini engellemektir. 

WhatsApp’ta biriyle konuşurken yazdığınız tüm mesajlar ilk önce şifrelenir. Ardından ağ üzerinden konuştuğunuz kişiye gider ve bu cihazdaki özel güvenlik kodu sayesinde şifre çözülür ve mesaj düzgün bir şekilde iletilmiş olur.

WhatsApp güvenlik Kodu nedir?

WhatsApp’ta her konuşma için oluşturulmuş bir güvenlik kodu bulunur. Bu güvenlik kodu o cihazda yer alan sohbete aittir. Bu kod kişi bilgisi ekranında hem QR kodu hem de 60 haneli bir sayı olarak tutulur ve bu kodu dilerseniz görüntüleyebilirsiniz.

Yaptığınız her sohbet benzersiz bir koda sahiptir. İsterseniz sohbet ettiğiniz kişiler ile bu kodu karşılaştırabilirsiniz. 

whatsapp güvenlik kodu değişti bildirimi kimlere gider

Güvenlik kodları, sohbet ettiğiniz kişiyle aranızdaki özel anahtarın görünür versiyonlarıdır, ancak bunlar gerçek anahtarlar değildir. Gerçek anahtarlar her zaman gizli tutulurlar.

WhatsApp’ta sohbet ettiğiniz anda konuşmaların şifrelendiğini söylemiştik. Aynı zamanda bunun güvenlik kodları sayesinde olduğunu da belirtmiştik. İşte bu kodlar zaman içinde değişebilirler. 

WhatsApp Güvenlik Kodları Neden Değişir?

Bunun sebepleri, uygulamayı yeniden yüklemek, telefonu değiştirmek, eşleştirilmiş bir cihaz eklemek ve kaldırmak olabilir. Bu durumda WhatsApp güvenlik kodu değişti bildirimi kimlere gider. Bir kişinin güvenlik kodunun hala geçerli mi bunu doğrulamanız mümkündür.

WhatsApp güvenlik kodu değişti bildirimi kimlere gider?

Şifrelenmiş bir sohbetteki kişilerden birinin güvenlik kodu değiştiğinde bildirim almak isteyebilirsiniz. Ancak hangi cihazda bu bildirimi almak istiyorsanız o cihazda bu ayarı yapmanız gerekir.

Şimdi güvenlik kodu değiştiğinde bildirim almak için aşağıdaki ayarları yapmanız gerekir. Android bir cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki ayarları telefonunuzdan yapın.

 • WhatsApp’ı açın
 • Diğer seçenekler
 • Ayarlar’a dokunun.
 • Hesap
 • Güvenlik’e dokunun.
 • Bu telefonda güvenlik bildirimlerini göster seçeneğini etkinleştirin.

iPhone bir cihaz kullanıyorsanız Güvenlik kodları değiştiğinde bildirim alma için aşağıdaki ayarları uygulayın.

 • WhatsApp’ta Ayarlar’a gidin.
 • Hesap
 • Güvenlik’e dokunun.
 • Bu Telefonda Güvenlik Bildirimlerini Göster seçeneğini etkinleştirin.

Web ve Masaüstü Güvenlik kodları değiştiğinde bildirim alma için aşağıdaki ayarları uygulayın.

 • WhatsApp’ı açın
 • Sohbetler listenizin üst kısmında veya simgesiyle gösterilen Menü’ye ve ardından Ayarlar’a tıklayın.
 • Güvenlik’e tıklayın.
 • Bu bilgisayarda güvenlik bildirimlerini göster seçeneğini etkinleştirin.

Bu yazıda sizlere “WhatsApp güvenlik kodu değişti bildirimi kimlere gider” sorusu ile ilgili olarak tatminkar cevaplar ve bilgiler verdik. Güvenlik kodu ile ilgili olarak merak ettikleriniz varsa, yorum bölümünden bize ulaşın.

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.