MobilShift

Vr Box Nedir | Destekleyen Telefonlar

02.03.2018
150
Vr Box Nedir | Destekleyen Telefonlar

Vr Box yani sanal gerçeklik için, akıllı telefonlarınızı kullanabilirsiniz. Cardboard destekleyen telefonlar hangileri? İlk olarak Google tarafından geliştirilen ve Card Board ile akıllı telefonlarda kullanılan bu kavram, üç boyutlu bir dünyayı karşınıza getiriyor. Cep telefonlarınızda kullanılan bir aparat sayesinde, üç boyutlu bir derinlik algısı ile sanal olarak gerçek bir görüntü hissi yaşayabiliyorsunuz.

Sanal Gerçeklik Nedir?

İngilizcesi Virtual Box, Türkçesi ise Sanal Gerçeklik olan bu kavram, basitçe şu şekilde açıklanabilir. Göze aynı görüntü iki farklı açıdan geldiğinde, beyin bunu derinlik hissi olan ve dolayısıyla gerçek bir görüntü olarak algılar ve sanal olarak bir gerçeklik hissi oluşur. Bununla ilgili bir çok farklı teknoloji ve cihaz bulunur.

vr nedir

VR akıllı cihazlar için daha basit ve sade bir teknoloji kullanır, üç boyut hissi için yapılması gereken sadece belirli bir odak uzaklığından yararlanarak, iki farklı açıdan bir görüntünün izlenmesidir.

Bunun için ise ilk olarak Google tarafından piyasaya sürülen ve oldukça da ucuz olan bir aparat tasarlanmıştı. Google Card board olarak isimlendirilen bu aparat takmamen kartondan oluşmakta ve maket benzeri kullanıcı tarafından birleştirilerek, kullanılmaya başlanıyordu.

google card board nedir

Bu aparat içine telefon yerleştirildikten sonra,  üç boyut algısını meydana getirmesi için özel oalrak hazırlanmış videolar, izlenerek kullanılmaktadır.

Vr Box Destekleyen Telefonlar Hangileri?

Bu sorunun cevabı ise, aslında net değil ve herhangi bir model ya da marka ayrımı yapmakta mümkün değil. En iyi görüntünün oluşması için, ekran çözünürlüğünün iyi olması ve telefon ekranın büyüklüğünün en az 5 inç ve üstü olması yeterli olabiliyor. Bunun dışında hemen hemen her telefonda VR Box kullanılabilir.

Vr Box ile Yotube üzerinde özel olarak oluşturulmuş videoları izleyebilir, Google Earth 3D modu ile dünya üzerinde 3d gezinti yapabilir veya Exhibit ile kültürel tesisleri gezebilirsiniz. Bunun dışında uygun birçok video izleyerek üç boyutlu görüntü keyfi yaşayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.