MobilShift

Vcf Nedir | Rehberi Vcard Olarak Kaydetme ve Kullanma

27.11.2018
172
Vcf Nedir | Rehberi Vcard Olarak Kaydetme ve Kullanma

Vcf uzantısı ile Yedekleme ve Rehber Aktarma

Bir çok cihaz ve telefonda kişilere ait bilgilerin saklandığı ve aktarım için kullanıldığı bir format Vcf Elektronik bir kartvizit olarak tanımlanır, bu özellik vCard olarak bilinir ve dosya uzantısı *.vcf dir. Özellikle İphone ve Android arasında rehber ve kişilerin bilgilerinin transfer edilmesinde, yedeklenmesinde ve aktarılmasında kullanılır.

Vcf nedir, ne işe yarar?

vCard olarak tanımlanan elektronik kartvizit için üretilmiş ve bir çok farklı versiyonu olan bir standarttır. vCard elektronik kartvizit cep telefonlarında İos ve Android işletim sistemlerinde de kullanılan ve desteklenen bir standarttır. Cep telefonunuzda ki kişilerinizi yani rehberinizi vcf uzantılı olarak kaydedebilir, bilgisayara veya farklı bir telefona aktarabilirsiniz.

*.vcf uzantısının bir çok farklı kullanım alanı vardır, İos tabanlı cep telefonlarından, Android işletim sistemi ile çalışan telefonlara rehber aktarımı ve yedekleme işlemlerinde kullanıldığı gibi, kaydedilen bu uzantıdaki rehber kayıtları, Outlook, Thunderbird ve Windows kişiler gibi masaüstü uygulamalarında da kullanılabilir.

Bunun dışında Outlook, Hotmail, Gmail gibi online web servislerinde de kişilerinizi *.vcf uzantısı ile kaydedebilir, diğer servislere aktarabilir ve yedekleyebilirsiniz.

vCard elektronik kartvizit sadece telefon numarası desteklemez, bunun dışında logolar, resimler hatta ses kliplerini desteklemektedir. Bir vCArd içinde, isim, soyisim, telefon numarası, adres bilgisi, web sayfasu URL bilgisi, kişi resmi veya şirket logosu, sesli mesajlar bulunabilir.

Vcf Dosyası Nasıl Açılır?

Vcf uzantılı bir dosyayı açmak için bazı programlar vardır, bunlar dosya içindeki verileri, liste şeklinde görüntüler, bazı programlar ise bu bilgileri değiştirmenize izin verebilir. Bu uygulamalardan vcf dosya içeriği görüntülemek için kullanabileceğiniz bi örnek sayfamızın altında verilmiştir.

Vcf Dosyası Kullanımı

vcf kullanımı ilk olarak bir rehberi kaydetmek ile birlikte, yedekleme veya farklı platforma taşımak için kullanılır. Örneğin İphone rehber yedeğinizi vcf uzantılı olarak kaydedebilir ve yedek olarak telefonunuzda veya bilgisayara aktararak saklayabilirsiniz. Android işletim sistemi ile çalışan cep telefonunuzdaki rehberide aynı şekilde vcf uzantılı olarak kaydedebilir ve farklı bir telefona ekleyebilirsiniz.

Vcf Dosyasını Bilgisayarda Açmak ve Kaydetmek

Vcf uzantılı dosyanızı, bilgisayara indirerek, Outlook veya Thunderbird gibi masaüstü mail uygulamalarına da ekleyebilirsiniz. Burada outlook için yaşanılan bir sıkıntı vardır, vCard birden fazla kayıt içerdiğinden, her kayıt için bir işlem yaparak ekleme yapmanız gerekmektedir,  vCard için Outlook’a kişilerinizi toptan akatarabileceğiniz bir servis şuan için yoktur.

Outlook’a vcf dosyasının içeriğini aktarmak için, dosyayı ilk olarak csv formatına dönüştürmeniz gerekmektedir, daha sonra ise kişilerinizi tek tek ekleyerek tüm kişilerinizi Outlook masaüstü programına aktarmış olursunuz. Konu ile detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Android Outlook Vcf Rehber yedekleme

Vcf Dosyasını Gmail Rehbere Ekleme

Elinizdeki Vcf uzantılı dosyayı Gmail kişilerinize ekleyebilirsiniz, bu şekilde telefonunuzun rehberini yedeklemiş olursunuz, ancak kişilerinizi eklediğiniz Google hesabı, telefonunuzdaki kurulu olan hesap ile aynı ise ve otomatik senkronizasyon açıksa, bu durumda eki kayıtlarınız silinebilir bu durumu gözönüne alarak, dışarı aktardığınız vCard dosyaınızı yedeklemeden önce bilgisayara yedeklemeniz önem arz edecektir.

Bu konu ile ilgili olarak daha detaylı bilgi isterseniz, aşağıdaki linkten Google kişilere rehber ekleme ve yedekleme ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Google Kişiler | Rehber Ekleme ve Yedekleme

Online vcf Dosyası Dönüştürme Servisi

Online olarak kaydettiğiniz vCard dosyasını, farklı formatlara online olarak dönüştürmenize yarayan servisler de bulunur. Online (vCard) vcf dosyası dönüştürmek için kullanabileceğiniz bir servis aşağıda verilmiştir. Dönüştürmek istediğiniz vcf dosyasını “Gözat” butonu ile seçerek “Convert Now” ile hemen dilediğiniz bir formata dönüştürebilirsiniz.

online vcf converter

Bunun dışında vcf uzantılı ve bilgisayarınıza indirdiğiniz bir dosyayı içeriğini görmek için kullanabileceğiniz programlarda bulunur. Bu programlar, vcf dosyası içinde kişilerinizi liste şeklinde görmenizi sağlar, bu şekilde rehberinizdeki kişi bilgilerinizi kolayca görüntüleyebilirsiniz. vcf uzantılı dosyalarınızı açabileceğiniz programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://sourceforge.net/projects/vcfviewer/postdownload

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.