MobilShift

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı Hatası | 0xc00007b

23.10.2017
133
Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı Hatası | 0xc00007b

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı Hatası nedir ve neden olur? Bu hatanın çözümü nedir? Windows’ta bu hatayı alıyorum nasıl çözebilirim diye düşünüyorsanız sizin için yazdığımız çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Hata kodu 0xc000007b; Fifa, GTA 5, Max Payne 3, Battlefield, Far Cry, Assassins Creed, Call of Duty gibi oyunlara erişirken karşılaştıkları oldukça can sıkıcı bir hatadır. Peki tam olarak,  0xc00007b kodlu bu hata ne anlama gelir ve nasıl giderilir?

Bu yazıda size karşılaştığınız [0xc00007b] hatası ve olası çözüm yolları üzerinde duracağız ve size olası tüm çözüm yollarını liste ve ayrıntılı olarak neler yapmanızı gösteren çözüm yöntemlerini sunmaya çalışacağız.

0xc00007b Hatası Nedir?

Bu hata denetimi, Microsoft Windows işletim sisteminin başlatma sırasında sistem bölümüne erişimi kaybettiğini gösterir. INVALID_IMAGE_FORMAT anlamına gelir ve genellikle bazı sistem veya uygulama dosyalarının yokluğu veya hasar görmesi nedeniyle oluşur. Genellikle NVIDIA sürücüleri, diğer ekran kartları ile ilgili sorunlar bu hataya sebep olabilir.

Ancak hatanın sebebi tek bu olmayabilir, Windows güncellemeleri sırasında yarıda kesilmesi, bu sebeple bazı uygulama ya da dosyaların hasar görmesi, programların klasörden dilinmesi ve bilgisayarın yanlış kapatılması gibi basit sebepleri de olabilir.

Bunun dışında Microsoft Visual C ++, Direct X ve .NET Framework gibi programların hasar görmesi bu hatayı almanıza neden olabilir. Bunun dışında bilgisayarınıza giren bir virüslerden dolayı bu hatayı almış olabilirsiniz.

0xc00007b Hata Çözüm Yolları

Windows 7, 8.1 veya Windows 10’da yaşanan “Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı Hatası” ve bu hatanın olası çözüm yollarını, sizin için araştırdık ve bu yöntemleri sizler ile paylaşıyoruz. Uygulayacağınız yöntemleri aşağıdaki sıraya göre olmalıdır, birinci çözüm olmazsa diğer çözüme geçerek ilerleyin ve her işlem sonrasında hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

[0xc00007b] Hatası Çözüm 1

Virüs Temizliği Yapın

İlk olarak sisteminizi iyi bir Anti Virüs yazılımı ile temizleyerek işe başlayın, bir çok virüs sistem dosyalarına bulaşarak, hasar görmesine ve düzgün çalışmasına engel olabilmektedir, bu durumda [0xc00007b] hatası almanız olası bir sebeptir. Sisteminizi virüslerden arındırdıktan sonra yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

NVIDIA ekran kartı sürücülerinizi güncelleyin.

Eğer Nvidia tabanlı bir ekran kartı kullanıyorsanız, resmi veya güncel ekran kartı sürücüsünü kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin, güncel ekran kartı sürücülerine nvidia.com sitesinden erişebilirsiniz, başka bir yerden ekran kartı sürücüsü yüklemeyin. Nvidia eski sürücü bulma ve kaldırma aracı ile eski sürücüleri tamamen kaldırıp yeni sürücüyü kurun. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Eğer farklı bir marka ekran kartı kullanıyorsanız, resmi üretici sayfasına giderek güncel sürücüsünü indirip kurun, mümkünse eksi sürücüyü tamamen kaldırın ve aynı işlemleri uygulayın. eğer ekran kartı kaynaklı olarak [0xc00007b] hatası alıyorsanız bu hatanın kaybolduğunu göreceksiniz.

[0xc00007b] Hatası Çözüm 2

Bir uygulamayı bazen yönetici olarak çalıştırmak sorunu çözebilir, basit fakat etkili bir yöntemdir, bir uygulamayı yönetici olarak çalıştırmak için uygulama.exe dosyasına gelerek, sağ tuşlayın ve Uygulamayı Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğine tıklayın. Bu şekilde [0xc00007b] hatasının kaybolup kaybolmadığını kontrol edin.

Oyunu / uygulamayı Yönetici olarak başlatmayı deneyin. Örneğin, GTA’da, bazı durumlarda bu hatayı düzeltmeye yardımcı olur. Talimatları takip et:

[0xc00007b] Hatası Çözüm 3

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı Hatasının giderilmesi için iyi bir çözüm yolu ise, uygulamayı yeniden yüklemektir, bu durumda uygulamayı, “Program Ekle/Kaldır” aracından kaldırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın, ardından uygulamayı yeniden kurun ve yükleyin, hatayı kontrol ederek, sorun çözülmediyse diğer adıma geçin.

Eğer sorun çözülmediyse, bu hataya neden olan diğer sistem uygulamalarını (DirectX, Visual C ++ ve .Net Framework gibi) yeniden yükleyin. Bu uygulamaların en son sürümünü resmi Microsoft web sitesinden indirin ve yükleyin.

Önemli Not:  DirectX’i kurarken, sistem klasörüne SysWOW64 veya System32’ye (işletim sisteminin sürümüne bağlı olarak) gidip dosyaları d3dx9_24.dll ve d3dx9_43.dll dosyalarından silmeniz gerekir. Bundan sonra DirectX’i yükleyin.

[0xc00007b] Hatası Çözüm 4

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı Hatası çözümü için Uyumluluk modun’da kullanarak uygulamayı çalıştırmayı deneyin, bunun için uygulamada sağ tıklayarak “özellikler” üzerine gelerek tıklayın ve açılan kutuda Uyumluluk modu seçenekleri içinde daha önceki bir Windows versiyonunu seçerek Uygula’yı ardından Tamam’ı tıklayın.

Bazen kullandığınız uygulama sisteminizle uyumlu olmayabiliyor. Bu sorunu çözmek için, bu uygulamaları uyumluluk modun’da çalıştırmayı denemek zorundasınız. Bu, Fifa, Far Cry, Assassins Creed, Call of Duty ve diğerleri gibi yüksek sistem yapılandırması gerektiren oyunlar için bu durum sorunu çözebilmektedir.

[0xc00007b] Hatası Çözüm 5

Hata veren uygulamalar için denetim vermenizde olası bir çözümdür. Uygulama İzinlerini Kontrol Edin, bunun için tüm uygulama paketlerine Tam denetim vermeniz gerekebilir, bu işlemi yapmak için, uygulama Klasörüne giderek, sağ tıklayın ve açılan özellikler kutusundan “Güvenlik” sekmesine gelerek Tam Denetim olmasını sağlayın.

[0xc00007b] Hatası Çözüm 6

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı Hatasının diğer bir çözüm yolu ise, sistem dosyalarının bütünlüğünü denetlemek sorunun kaynağını bulmak için bir yöntem olarak denenmesi gereken bir yoldur.  [0xc00007b] hatası için sistem dosyalarının bütünlüğünü kontrol edin. Bunu yapmak için komut satırını CMD’yi yönetici olarak açın ve ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

  • sfc / scannow

Bu komut, Windows sistem dosyalarını tarar ve bazı hataları düzeltir.

Windows Kaynak Koruması bozuk dosyaları bulunan bir hata mesajı alırsanız , aşağıdaki komutları çalıştırın:

  • dism /online /cleanup-image /checkhealth
  • dism /online /cleanup-image /restorehealth

[0xc00007b] Hatası Çözüm 7

Sabit Diskteki hataları kontrol edin, bunu CMD üzerinden yapabilirsiniz, bunun için CMD’yi yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki kodu yazın.

  • chkdsk c: /f /r

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı Hatası olarak  dosya sisteminin mantıksal yapısında bozulma veya diske fiziksel hasarından kaynaklı olabilir ve sabit diskinizi kontrol ederek çözülebilir. Bu kodu çalıştırdığınızda, sistem yeniden başlatıldığında Hard diskiniz kontrol edilerek varsa olası hatalar düzeltilecektir.

[0xc00007b] Hatası Çözüm 8

Son çözüm yolu ise, Dependency Walker isimli bir programdan yardım almaktır, Bu program ile sisteminizde yer alan DLL dosyalarınızın hasarını kontrol edebilirsiniz. “Dependency Walker”  ile uygulamanın, DLL bağlantısını kontrol edin ve düzeltin, bunun için programı indirin, indirme bağlantısı aşağıda yer almaktadır.

Programı kurduktan sonra Dosya > Aç ile diyerek  sorunlu “EXE” dosyanızı açın ve ardından İn Modül bölümünde kırmızı renkteki hataları tespit edin ve hatanın nedenine bakın. Eğer hatalı bir DLL varsa, sistem bunu bulamıyor ve kullanamıyordur, bu durumda yapmanız gereken, hatalı DLL dosyasını internetten indirin ve C: \ Windows \ system32 klasöründe kök klasörüne kopyalayın.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.