MobilShift

Uydudan Ada Parsel Nasıl bulunur?

27.07.2015
217
Uydudan Ada Parsel Nasıl bulunur?

Uydudan yer bulmak için hangi programı kullanmalıyım, ya da nereden yerimi görebilirim diye merak ediyorsanız, uydu görüntüsünden yer tespiti yapabilirsiniz. Bunun yapmanız gerekenler kısaca anlatılacaktır. Uydu görüntüsünün ücretsiz olarak dağıtıldığı ve görüntülendiği, Google Earth yazılımıdır.

Google, kendine ait bu yazılım ile dünyanın uydu görüntülerini ücretsiz olarak dağıtır ve paylaşır. Bu görüntüler, bir çok farklı üçüncü parti uygulamada altlık olarak kullanılır.

Uydudan bir yer bulmak için, elinizde bir kaç veri olmalıdır. Örneğin bulacağınız yerin koordinatı, yada ada ve parsel bilgisi gibi. Bu bilgiler varsa uydudan yerinizi kolaylıkla görebilirsiniz. Tapu kadastro bilgi sistemi ile ada/parsel bilgilerini kullanarak, yerinizi uydu fotoğrafı üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Tapu bilgileri veya Koordinat ile sorgu yapabileceğiniz, Mekânsal Gayrimenkul Sistemi (MEGSIS) kullanımı hakkında detaylı bilgiye “Tapu Parsel sorgulama nasıl yapılır? isimli makaleden ulaşabilirsiniz.

Koordinatını bildiğiniz yeri bulma

Koordinatlarını bildiğiniz bir noktayı uydudan bulabilmek için, Megsis sistemini kullanabilirsiniz, Megsis üzerinden “Coğrafi Sorgu” seçeneğini kullanarak, Lat ve Long alanlarına, koordinatları yazarak, bu koordinatların nereye geldiğini, uydu görüntüsü üzerinde görebilirsiniz. Megsis sisteminde kullanılan, uydu görüntüsü altyapısı Google tarafından sağlanmaktadır. Megsis üzerine gireceğiniz koordinatlar, Coğrafi ve ondalıklı olmalıdır.

Google coğrafi koordinat nasıl bulunur, ondalıklı koordinat nedir ve nasıl temin edilir bilmiyorsanız, “Google koordinat bulma” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.