MobilShift

Username Ne Demek | Türkçe Anlamı Nedir

21.10.2017
73
Username Ne Demek | Türkçe Anlamı Nedir

Birçok kullanıcının belki de ilk defa duydukları bir kavram olan Username ne demek ve Türkçe anlamı nedir? İnternet, Sosyal medya ve Web ile tanışan herkesin ilk merak ettiği kelime Username oluyor. Dolayısıyla kullanıcı bunun kelime anlamını merak ediyor. Bizde bu yazıda Username ne denir ve ne anlama gelir sorularını cevaplayacağız.

 Username aslında adında anlaşılacağı gibi “kullanıcı adı” demektir. İngilizcede “User” “kişi” demektir “name” ise “ad” anlamında kullanılır. Bu iki kelimenin birleşiminden kullanıcı adı olarak Türkçeye çevrilmiştir.

Username nedir ve ne işe yarar?

Web servislerinin ortaya çıkması ile birlikte, birçok kişinin yararlandığı servislerde kullanıcıların birbirlerinden ayırt edilmesini sağlamak ve benzersiz bir kimlik sağlamak için ortaya çıkan bir kavramdır.

Bir e-posta hesabı ya da sosyal medya hesapları  oluştururken ilk istenen bilgilerin başında Username gelmektedir. E-posta hizmetlerinde Username olarak e-posta adresi kullanılmaktadır.

Username artık neredeyse tüm servislerde kayıt olurken karşılaşılan ve oluşturulması zorunlu olan bir özelliktir.

E-posta servislerinde e-posta adresi olabileceği gibi, Facebook gibi servislerde adımız, telefon numaramız olabilir. Twitter gibi servislerde ise kendi seçeceğimiz bir kelimede Username olarak tanımlanabilir.

Username olarak kullanılan öğeler nelerdir?

Aşağıda belirtilmiş olan öğeler Username olarak kullanılabilir. Bu öğelerden hangisinin Username olarak kullanılacağına hizmeti sunan yetkili kişiler karar verirler.

  • E-posta adresleri
  • Telefon numaraları
  • Kimlik numaraları
  • ID numaraları
  • Kelimeler ya da kelime öbekleri
  • Sayılar

Username benzersiz olmalıdır?

Username kesenlikle benzersiz olmalıdır. Bu hizmetin sağlıklı çalışabilmesi için gereklidir. Username kimlik numarası gibidir. Nasıl ki T.C kimlik numaraları birbirleri ile aynı değilse Username de aynı şekilde benzersiz olmak zorgudadır.

username ne demek

Bir e-posta hesabını ele alırsak, basit olarak her e-posta hesabı benzersiz olmalıdır. Bir e-posta hesabını benzersiz kılan @ işaretinin sol tarafında yazan kısımdır yani kullanıcı adınız olan Username. Bir e-posta hesabında username@servis.com şeklinde iki parçadan oluşur, @ işaretinin solu kullanıcı adını, diğer tarafı ise bu hizmeti sağlayanı belirler.

Örnek verirsek, mehmet@gmail.com şeklimde bir e-posta adresi Mehmet’in Gmail hizmetlerinde kullanacağı bir e-posta adresidir. Bunun için Gmail hesabında bu e-posta hesabı ile oturum açar, yani sisteme giriş yaparak kullanabilir.

Artık başka birisi Mehmet kelimesini Username olarak kullanamaz. Ancak farklı servislerde bu ad kullanılabilir. Bu yüzden bir servis ilk hizmete başladığında Username alarak kayıt olmak her zaman avantajlıdır.

Bu sebeple Username belirlemede kullanıcılar bazı zorluklar çekerler. Almayı düşündükleri Username daha önce alındığı için, farklı bir Username bulmakta zorlanırlar. Bununla ilgili olarak Username jeneratör, kullanıcı adı belirlemeye yardımcı uygulamalar ve servisler bulunmaktadır.

Kullanıcı adı nasıl bulunur isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Sosyal Hesaplar ve Username Belirleme

Diğer Sosyal medya hesaplarında ise durum e-posta hizmetindeki gibi olmasa da, hesabınızın benzersiz olması gene zorunludur. Bunun için, sizden bir kelime, kelime + Harf kombinasyonları içeren bir kelime öbeği belirlemenizi ister ve buda benzersiz olmalıdır.

Yani belirlediğiniz bu ismi daha önce bu serviste başka birisi kayıt etmemiş olmalıdır, belirleyeceğiniz bu kullanıcı adı Username olarak kabul edilir.

Hemen hemen tüm internet üzerinden açacağınız hesaplar için bir kullanıcı adı “Username” belirlemeniz istenir.

Username tek başına bir anlam ifade etmez. Mutlaka bir şifre ile kombine edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde o Username aktif bir şekilde kullanılabilir.

Bu yüzden bir yere kayıt olurken sizden mutlaka bir şifre belirlemeniz de istenir. Hesabınızın girişinde sizden şifreniz ile birlikte istenir. Username yani kullanıcı adı ve Şifre birbirlerinden genelde ayrılmazlar ve her ikisini de bir hesap kayıt işlemi sırasında kendiniz belirlersiniz.

Username şifre ile kombine edilmemiş olsaydı, o kullanıcı adını bilen herkes bu servisten hizmet alabilirdi ve bu uygun olmazdı. Bu yüzden Username açık, şifre ise gizlidir.

Bu yazımızda Username ne demek, Username nedir ve ne işe yarar ve nasıl kullanılır hakkında bir bilgilendirme yazısı yazdık. Eğer Username ile ilgili merak ettikleriniz varsa yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.Kaydet

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.