MobilShift

Usb hata ayıklama nedir | nereden açılır

05.02.2022
105
Usb hata ayıklama nedir | nereden açılır

Android’de USB Hata Ayıklama Modu Nasıl Etkinleştirilir

Android, normal kullanıcıların haricinde ileri seviye kullanım için bazı seçenekler içermektedir. Özellikle, gizli Geliştirici Seçenekleri menüsü hakkında bilgi sahibi olmak için özellikleri bilmeniz gerekmektedir.

Ancak bu özellikler, ileri seviye Android geliştiricileri için bazı araçlar ve farklı özellikler içerdiğinden Android kurulumunda görüntülenmez. Normal standart bir Android kullanıcısı için bu özelliklerin kullanılması önem arz etmez. Ancak bu özellikleri kullanmak için daha sonrasında bu özelliğin açılması gerekir.

En iyi bilinen Android geliştirici özelliklerinden biri USB Hata Ayıklama’dır . Bu terimin etrafta dolaştığını görmüş ve etkinleştirip etkinleştirmemeniz gerektiğini duymuş ve hatta merak etmiş olabilirsiniz. Şimdi Android USB Hata Ayıklama modunun ne işe yaradığına bakalım.

android usb hata ayıklama mode ile neler yapılır

Android’de USB Hata Ayıklama Modu Nedir?

USB Hata Ayıklama, bir Android cihazının gelişmiş işlemleri kullanmak için Android SDK çalıştıran bir bilgisayarla iletişim kurmasını sağlar.

Android uygulamaları geliştiricileri için bilgisayarda Android Software Developer Kit (SDK) ile bağlantı sağlanması gerekir. Bu yüzden Hata ayıklama modunun açık olması gerekir.

USB Hata Ayıklamayı etkinleştirmek, bu araçlardan yararlanabilmeniz için telefonunuzun bir PC ile tam olarak iletişim kurması için gereklidir. Telefonunuzdan fotoğrafları senkronize veya aktarmak gibi basit görevler için telefonunuzu ve bilgisayarınızı USB kablosuyla bağlamak için USB hata ayıklamasını etkinleştirilmesi gerekmez.

Android’de USB Hata Ayıklamayı Nasıl Etkinleştiririm?

Android cihazda, varsayılan olarak gizli olan “Geliştirici Seçenekleri” menüsünde USB Hata Ayıklama seçeneği yer alır.

 • Ayarlar
 • Telefon hakkında
 • Ekranı tekrar aşağı kaydırın
 • Yapı numarası girişine gelin.
 • Üzerine art arda dokunun.

İşlem sonunda artık bir geliştirici olduğunuzu bildiren bir bildirim göreceksiniz.

 • Ardından, Ayarlar’a geri dönün
 • Tekrar aşağıya doğru kaydırın.
 • Sistem girişini açın
 • Gelişmiş bölümüne gelin.
 • Burada Geliştirici seçenekleri başlıklı yeni bir giriş göreceksiniz .

Geliştirici seçenekleri menüsüne girdikten sonra, Hata Ayıklama başlığı altında USB hata ayıklamasını arayın. Etkinleştirmek için kaydırıcıya basın ve Android’in bu özelliğin ne için olduğunu anladığınıza dair uyarısını onaylayın.

Android USB Hata Ayıklama Onayı

Bu işlem sonunda USB Hata Ayıklamayı açmış olacaksınız. Artık telefonunuzu bir USB kablosu kullanarak bir PC’ye bağlamanız yeterlidir. Bunu yaptığınızda, telefonunuzda söz konusu bilgisayar için USB Hata Ayıklamayı yetkilendirme için bir seçenek çıkacaktır. Bu, cihazınızı saldırılara karşı korumak için tasarlanmış bir güvenlik adımıdır. Bu yüzden bunu kabul etmeden önce güvenli bir bilgisayara bağlandığınızdan emin olmanız önemlidir.

Android USB Hata Ayıklama Ne Yapar?

USB Hata Ayıklama olmadan, telefonunuza bir USB kablosu aracılığıyla gelişmiş komutlar göndermeniz mümkün değildir. Bu nedenle, geliştiricilerin USB hata ayıklamasını mutlaka etkinleştirmeleri gerekir.

Bilgisayarınızdaki Android Studio’da uygulamanızın yeni bir derlemesini oluşturduğunuzda ve test etmek istediğinizde, Hata ayıklama etkinse birkaç tıklamayla bağlı cihazınıza gönderebilirsiniz. Bu, APK dosyalarını her seferinde manuel olarak yandan yüklemekten çok daha hızlıdır.

Geliştirici olmayanların USB hata ayıklama modunu etkinleştirmeleri gerekir mi?

Bazı durumlarda geliştirici olmayan kullanıcılar “USB hata ayıklamasını” etkinleştirmek isteyebilirler. Bunun büyük olasılıkla nedeni ise telefonlarını rootlamaktır. Bazı durumlarda cihaza özel bir ROM yüklemek için ya da bazı uygulamaların çalışabilmesi için telefonun rootlanması gerekir.

Android’in eski sürümlerinde bazı işlevler için de USB Hata Ayıklamaya ihtiyacınız vardı. En çok istenilen ise, cihaz üzerinde ekran görüntüsü almak veya dosya kurtarma gibi işlemler için gerekliydi.

USB Hata Ayıklama Güvenli mi?

Teorik olarak, USB Hata Ayıklamanın etkin olması telefonunuzu bilmediğiniz bir bilgisayara bağlamak riskli olabilir. Birinin bağlantı noktasına erişimi varsa, cihazınızdan bilgi çalabilir veya kötü amaçlı uygulamaları ona yönlendirebilir.

Ek olarak, USB Hata Ayıklamayı etkin bırakmak, cihazınızı kaybetmeniz durumunda saldırıya açık hale getirir. PIN’inizi veya diğer kilit ekranı güvenliğini bilen birisi, cihazınızı bilgisayarına bağlayabilir ve cihaza komut verebilir.

USB Hata ayıklama çalışmadığı durumlarda ne yapılır?

USB hata ayıklamasını etkinleştirdiğiniz halde çalışmıyorsa USB kablonuz veya bazı yapılandırma seçenekleriniz bu duruma sebep olabilir.

Android SDK’yı bilgisayarınıza da düzgün şekilde yüklediğinizden ve güncellediğinizden emin olun.

Android USB Hata Ayıklamayı Nasıl Kullanırsınız?

USB Hata Ayıklamanın ne olduğu konusunda ve nasıl yapılandırılır konusunda gerekli bilgileri verdik. Bu arada, USB Hata Ayıklama, Geliştirici seçenekleri menüsünde bulunan kullanışlı özelliklerden sadece biridir.

USB hata ayıklama modunu etkinleştirme için aşağıdaki işlemleri uygulayınız.

 1. Ayarlar > Sistem > Telefon hakkında
 2. Aşağı kaydırın ve artık geliştirici olduğunuzu belirten bir açılır mesaj görene kadar Yapı numarası’na yedi kez dokunun.
 3. Ayarlar > Sistem’e geri dönün ve yeni Geliştirici seçenekleri menüsüne girin.
 4. Aşağı kaydırın ve USB hata ayıklamasını etkinleştirin .
 5. İstendiğinde eylemi onaylayın.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.