MobilShift

Usb C nedir & Ne işe yarar

23.04.2017
167
Usb C nedir & Ne işe yarar

USB-C nedir?

Yaşanan teknolojik gelişmelerden, Usb teknolojisi kendi içinde teknolojik gelişmelerden payına düşeni alıyor. Yeni teknolojinin adı USB-C, yaygın olarak Apple ürünlerinde göreceğiniz ve kullanacağınız bu teknoloji, ilk olarak General Mobile GM 5 Plus ile piyasada kullanılmaya başlandı

usb c yapısı

Kendi içinde bir çok farklı özelliği ve kullanım kolaylığını da sunuyor. Ancak teknoloji Apple’a ait değil, USB-C teknolojisi, USB 3.0 Promoter Group tarafından geliştirildi.

Usb-C olarak adlandırılan bu teknoloji, eski Usb teknolojisinden hem şekil hemde teknolojik olarak bir çok fark taşıyor, buna göre ilk gözünüze çarpacak olan teknoljik farklılık sanırım, Usb-C teknolojisinin şekli olacak.

Usb-C nasıl olacak?

Klasik alıştığınız Usb girişlerinden amamen farklı olan bu giriş türü, köşeli değil, tamamen oval bir yapıda ve bu durum size USB bağlantısını ters yapmanızı engelliyor, yani iki tarafıda simetrik olarak tasarlandığı için, ilk hamlenizde Usb cihazınızı takabileceksiniz.

usb-C nedir

Usb-C teknolojisinin farkı nedir?

USB, güç, VGA, HDMI gibi tüm girişleri ortadan kaldırmak suretiyle, bu ürünleri, bünyesinde toplayacak ve her cihaz yada donanım için farklı bir giriş türü gereksinimini ortadan kaldıracak olması en önemli teknolojik gelişme. Elbette bunun için, özellikle popüler ve piyasada kullanılan bir çok ürününde bu teknolojiye destek vermesi ve ürünlerini uyumlu hale getirmesi gerekecek.

Bu durum ilerleyen günlerde, Usb-USb-C dönüştürücü aparatlarının daha çok talep edilmesine sebep olacak gibi, ancak, kısa sürede yaygınlaşması ile farklı marka ve modellerde bir çok üründe ortak bir bağlantı noktası olması de kaçınılmaz gibi.

Usb C Data Transfer Hızı

USB 3.1 teknolojisini destekleyen ve bu teknoloji standardı ile geliştirilen USB Type-C teknolojisi, özellikle yüksek veri transferi imkanına sahip. Veri aktarımı, USB 3.0 bağlantısı 4.80 Gbit/sn iken, USB Type-C 10Gbit/sn ile saniyede 1.22 Gigabyte veri aktarımı yapılabiliyor.

Usb-C ve Çoklu ortam

Usb-C ile bir çok farklı türde veri aktarımı bu teknoloji üzerinden yapılabiliyor, VGA, HDMI, USB, Display Port, Power gibi farklı türde veriler aynı anda bu teknoloji ile birlikte kullanılacak.

usb-c-desteği

Cihazda tek bir Usb-C girişi olsa bile çoklayıcılar ile aynı anda hem veri aktarımı yapabilir, hemde aynı giriş üzerinden film izeleyebilirsiniz.

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.