MobilShift

Triluminos ekran nedir, ne farkı var

11.04.2016
222
Triluminos ekran nedir, ne farkı var

Triluminos ekran nedir?

Triluminos ekran, farklı bir teknoloji kullanan bir ekran türüdür, Amoled, Retina, Ips, Tft  vb. derken karşımıza çıkan oldukça yeni bir teknoloji olan Triluminos ekran nedir, nasıl çalışır ve farkı nedir gibi bazı sorularınıza cevaplar vermeye çalışacağız.

Triluminos ekran teknoloji

Triluminos ekran, Sony tarafından kullanılmaya başlamış yeni bir teknolojidir ve ekranda daha farklı ve parlak özellikler kazandıran ve canlı renkler sunmayı amaçlayan bir teknolojidir, Triluminos ekran teknolojisini anlamak için, öncelikle ekranların nasıl çalıştıkları hakkında biraz kısa bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Led tüm ekranlar, Amoled olsun, Retina olsun Triluminos olsun, arka planda Led kullanılır, ancak riluminos ekran burada farklı bir teknoloji kullanmaktadır, Normalde bir görüntü oluşabilmesi için ana temel renk ve bu renklerin karışımından oluşan tüm renklerin kullanılması gerekmektedir, normal bu üç temel renk Kırmızı, Yeşil ve Mavidir, tüm diğer renkler bu üç ana renklerin karışımından oluşur ve gerçek görüntüyü vermeye çalışır.

Triluminos-ekran-teknolojisi

Triluminos ekran, Kırmızı, Yeşil ve Mavi için ayrı ayrı Led’ler kullanır ve tüm bu led’ler sadece ait olduğu renk için üretilmiştir ve bu şekilde daha saf renkler üretilmesi amaçlanmıştır. Bu temel teknolojik fark, diğer teknolojilerden önemli bir şekilde ayrılmaktadır.

Sadece Sony tarafından kullanılan bu ekran teknoloji, diğer markalar ait ekran teknolojilerinden farklı mı, kullanıcı yorumları ve zamanla bu farklar daha net ortaya çıkacaktır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.