MobilShift

Thumbnails Nedir

21.12.2018
99
Thumbnails Nedir

Thumbnails nedir, bir resmin küçük boyutlarda önzileme amacıyla oluşturulmuş olan örneğidir. Genelde bir çok resmin bulunduğu resim sitelerinde ya da video içeriklerindeki karelerden oluşturulur ve o resme veya videoya ait fikir elde edilmesi amaçlanır.

Thumbnails, internet sitelerinde, içeriklerde veya resim, video içeriklerini izlemeden önce kullanıcıya fikir vermesi için oluşturulmuş küçük resimlere verilen addır.

Thumbnails, orijinal resim boyutlarından daha küçük boyutlarda elle veya otomatik olarak oluşturulur, buna göre kişi büyük resmi veya videoyu açmadan önce Thumbnails ile konu hakkında fikir edinebilir.

Thumbnails ile ilgili en güncel örnek ise, Youtube videolarının içerikleri hakkında bilgi vermesi amaçlanan küçük resimlerdir, bunlar kullanıcıları ilgili videoya çekmek için genellikle, videonun en can alıcı veya çarpıcı karelerini içeren sahnelerden seçilir.

Thumbnails üzerine ilgili resim veya video için bir yazı yazılarak ta kullanıcılara bilgi vermesi amaçlanır.


Thumbnails örneği
Youtube Thumbnails Örneği

Thumbnails örnekleri, genellikle sabit ve orantılı en/boy oranına sahip olan resimlerdir. 100×100, 150×150, 200×200, 250×250 piksel gibi kare şeklinde olabileceği gibi, 100×150, 100×250 boyutlarında da olabilir.

Thumbnails örnekleri, içerik sitelerinde de sıklıkla kullanılabilir, WordPress, Blogger gibi içerik yöneticilerinde bir konuya ait görsel ile içerik hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır.

Bı içerik sağlayıcılar, Thumbnails örneklerini otomatik olarak oluşturmakta ve kullanıcılara sunmaktadır, “öne çıkan görsel” olarak da isimlendirilmiş olan bu resimler ile kullanıcılar konu içeriği hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Otomatik olarak üretilen Thumbnails örnekleri dışında, istenirse el ile bazı online yardımcı uygulama veya programlar ile Thumbnails üretimi gerçekleştirilebilir.

Buna örnek olarak internette bazı Thumbnails üreten hizmetler bulunmaktadır. Bunlar Youtube gibi popüler video paylaşım sitelerinize otomatik thumbnails üretmek için hizmet sunarlar.

Youtube Thumbnails Oluşturma

https://www.fotojet.com/features/social-media-design/youtube-thumbnail.html

Youtube thumbnail oluşturucu
Adobe Youtube Thumbnail Oluşturucu

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.