MobilShift

Thumbdata Nedir

21.12.2018
110
Thumbdata Nedir

Thumbdata, Thumbnails resimlerin tutulduğu klasörün adıdır, genelde Android telefonlarda yer alır ve bu küçük resimlerin depolandığı yerdir.

Thumbnails nedir, daha önceki yazılarımızda detaylı olarak anlatmıştık, Thumbnails nedir ve ne işe yarar adlı yazımızı, sayfamızın en alt kısmında okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Thumbdata ise, farklı uygulama ve hizmetlere ait küçük resimlerin tutulduğu klasörün ismidir. Bazı sürümlerde bu isim Thumbdata olabileceği gibi, bazı sürümlerde Thumbnails klasörü olarakda isimlendirilmiş olabilir.

Android işletim sisteminde yer alan bu klasör, standart bir Android klasörüdür, bu klasör uygulamalarında kullandığı Thumbnails öğelerini depolamak için kullanılır.

Bir çok Android sürümünde bu klasörün yolu, Thumbdata3 ; sdkart > dcim > thumnails şeklindedir. Thumbdata klasörü Android sürümüne göre Thumbdata3 gibi rakamlarla ifade edilebilir.

Thumbdata Klasörü Nerede

Eğer Android sisteminizde bu klasörü kontrol ederseniz bir çok dosyanın olduğunu da göreceksiniz. Bu klasör içinde gerekli veya gereksiz bir çok resim yer alabilir.

Thumbnails Klasörü Nerede
Thumbdata Klasörü Nerede
Thumbdata Klasörü Nerede

Eğer bu klasör sisteminizde görünmüyorsa, gizli dosyaları göster seçeneğini de seçmeniz gerekebilir, bundan sonra klasör görünür olacaktır. Belirli aralıklarla bu klasörüdeki verileri silerseniz Android sisteminiz daha rahat çalışacaktır, zamanla bu klasörün içeriğinde dosyalar büyüyecek ve şişecektir.

Bu durumda bu klasör içindeki dosyaları silmeniz yararınıza olacaktır, bunu yapmak için klasöre gidin ve içindeki tüm verileri seçin ( Tümünü Seç ) daha sonra ise hepsini silerek sisteminizde oldukça önemli ölçüde yer açabilirsiniz.

Thumbdata Klasörü İçeriğini Silmek
Thumbdata Klasörü İçeriğini Silmek

Bu şekilde Thumbdata klasörünün içeriğini tamamen silerek temizlemiş olursunuz.

Dikkat! Bu klasör içinde uygulamaların kullandığı resimlerin küçük halleri bulunduğu için, silinen resimler uygulama içinden gözükmeyebilir, eğer bu sizin için bir sorun teşkil edecekse, bu resimleri silmeden önce bilgisayarınıza veya yerel bir depolama birimine aktarmanız veya taşımanız yararınıza olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.