MobilShift

Telefonum Çalındı | Kayboldu Ne Yapmalıyım | BTK- E-Devlet İhbar

18.11.2018
94
Telefonum Çalındı | Kayboldu Ne Yapmalıyım | BTK- E-Devlet İhbar

Cep telefonunuzu kaybettiniz ya da çalındı bu durumda yapmanız gerekenlerin ne olduğunu bilmiyorsanız, bu yazıda cep telefonlarının çalınması ya da kaybedilmesi halinde yapılacaklar resimli bir şekilde anlatılacaktır.

Cep Telefonum Çalındı / Kayboldu Ne Yapacağım? Mobil cihazlar için E-Devlet üzerinden bildirimde bulunabilirsiniz. BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) bu amaçla bir ihbar/bildirim hattı kurmuştur, buna göre e-E-Devlet üzerinden giriş yaparak bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Telefonum çalındı ne yapmalıyım?

Telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduğuna eminseniz bu işlemi yaparak cep telefonunuzu görüşmeye kapattırabilirsiniz. Ancak bu işlem telefonunuzun erişimini tamamen kesecektir buna göre işleme başlamadan önce bu durumu bilmenizde yarar bulunmaktadır.

BTK Çalıntı İhbar Hattı üzerinden cep telefonunuzun IMEI numarası ile işlem yapmanız gerekeceğinden, cep telefonunuzun IMEI bilgisini de bilmeniz gerekmektedir. Kayıp ya da çalıntı ihbarında bulunacağınız telefonun IMEI numarasını bilmiyorsanız, cep telefonuna ait faturadan, cihaz kutusunun üzerinden ya da mobil operatörünüzden bu bilgiyi edinebilirsiniz.

Kayıp ya da çalıntı ihbarında bulunabilmek için E-devlet hizmetinden de yararlanabiliyor olmanız gerekmektedir. İşleme başlamak için E-devlet üzerinden sisteme şifreniz ile giriş yapınız ve arama kısmına BTK yazarak buradan kayıp çalıntı ihbar hizmetini bulunuz. BTK kayıp çalıntı ihbar hizmetine sayfamızın altında bulunan linki kullanarak direkt olarak giriş işlemi yaparak ulaşabilirsiniz.

Çalıntı Telefon BTK İhabar İşlemi

E-Devlet girişi yaparak BTK kayıp çalıntı ihbar servisine ulaştığınızda karşınıza aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir alan gelecektir. Burada “İhbarda bulunacağım IMEI numaralarına sahip cihazların rızam dışında elimden çıktığını beyan ediyorum” seçeneğini işaretleyerek

telefon çalıntı ihbar btk

“Devam Et” butonuna basarak işleme devam ediniz, şimdi size kayıp edilen ya da çalınan telefonun size ait olup olmadığı ile ilgili olarak bir kaç soruları uygun olarak doldurunuz. E-Devlet ile giriş yaptığınız için size ait olan bazı bilgiler zaten formda gelecektir bu bilgileri kontrol ederek, diğer istenilen bilgileri doldurunuz.

BTK’ya yaptığınız bu başvuru sonrasında, telefonu elinde bulunduran kişiye bu cihazın çalıntı olduğuna dair SMS (Kısa Mesaj) gönderilecektir ve ardından telefon iletişime kapatılacaktır. Bu aşamadan sonra cihazı ele geçiren kişi hiç bir şekilde bu telefonu kullanamayacaktır.

Çalınan Telefondaki Mobil Aboneliğinizi İptal Ettirin

Bu işlem sonrasında eğer telefonu bulursanız hattınızı tekrar aktif hale getirmek için mobil operatörünüz ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Mobil cihazın erişime kapatılması dışında BTK tarafından yapılacak başka bir işlem bulunmamaktadır.

Cihazınızın erişime kapatılması, mobil operatörünüzün hattınızı kapatması anlamına gelmemektedir. Bu durumda çalınan telefon erişime kapatılmış olsa bile mobil operatör aboneliğiniz devam edecektir ve bu durumdan etkilenmeyecektir. Mobil operatörünüzü arayarak hattınızı kapattırmanız ayrıca gerekmektedir.

BTK kayıp çalıntı ihbar işlemi sonrasında bağlı bulunduğunuz mobil operatörü bilgilendirmeniz ve mevcut hattınızı kapattırmak varsa dondurma ya da farklı bir numaraya taşıma işlemini yaptırmayı unutmayınız. BTK kayıp  ihbar işlemi hattınızı değil telefon erişimini sonlandırmaktadır, eğer mobil operatörünüzü arayarak hattınızı kapattırmazsanız mobil aboneliğiniz devam edecektir ve her ay faturalandırılmaya devam edilirsiniz.

Aşağıda verilen linki kullanarak E-Devlet üzerinden Kayıp veya çalıntı ihbarında bulunabilirsiniz. BTK’nın E-Devlet üzerinde verdiği ihbar işlemine ait direkt resmi linktir, ancak hizmeti kullanabilmek için linki tıkladıktan sonra T.C Kimlik no ve E-devlet Şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz size özeldir ve  şifrenizi kimseyle veya herhangi bir internet ortamında asla paylaşmayınız.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-kayip-calinti-ihbar-bildirimi

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.