MobilShift

Telefona format atmak garantiyi bozar mı

09.01.2016
610
Telefona format atmak garantiyi bozar mı

Telefona format – reset atma ve garanti

Bir cep telefonuna format atmak ve sıfırlamak, bir çok sorununuzu çözer ve telefonunuzu hızlandırabilir. Ancak birçok kullanıcı için format atmak konusunda tereddüt yaşamaktadır, format atmak garantili bir telefonu etkiler ve garantiyi devre dışı bırakılır mı?

Format atmak, cep telefonu için izin verilen bir işlemdir, yani cep telefonu üreticileri, cihaz içine veya cihaz kapalıyken Hard reset methodu ile bir tuş kombinasyonları ile bu işlemi kullanıcıların hizmetine sunmuşlardır. Bu sebepledir ki, bir telefona format atma, reset atma ve hard reset atma garantiyi hiç bir şekilde etkilemez ve bozmaz.

Hard reset veya format, cihaz içindeki tüm veriyi, uygulama ve resimleri, kullanıcı işlemleri ve değişikliklerini sıfırlar ve siler. Cep telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürür, bu işlem ise cep telefonu içine tanımlanmış bir işlem olduğundan, cihazın işletim sistemini ve çekirdek ayarlarını etkilemez. bu sebeplerle, hiç bir şekilde bir telefona format atmak ve sıfırlamak garanti dışı kalmasını sağlamaz.

Cep telefonunuzun işletim sistemini etkileyecek, çekirdek ve admin ayarlarını değiştirecek olan işlemler ise, örneğin ceptelefonunuza root diye tabir edilen işlemi uygulamak ise cihazınızın garanti dışı kalmasına sebep olabilir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. birsel dedi ki:

  Faydalı bilgi teşekkürler

 2. barış dedi ki:

  telefona reset atım ama gogle hesapı kurdugum icin onceden telefon acıldıgında onu istiyo bende unutum telefoncuda işlemciye format atılacak dedi ama ben garantiye gonderirsem kapsama dışı olur mu onun hakında bıi bilgi verirseniz sevinirim

 3. Mobildler dedi ki:

  Hayır telefonunuzun işlemcisine reset atılma diye bir şey yoktur, sadece telefona reset atabilirsiniz, bu durumda telefonunuzun garantisini etkilemez,kolayca telefonunuza reset atarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

 4. gülümser dedi ki:

  merhabalar telfeonum aniden kapandı ben de kapalı halde formatı uygulamaya çalıştım fakat işlemi gerçekeştiremedim garanti kapsamından çıkmış mıdır acaba ?

 5. Mobildler dedi ki:

  Hayır, garanti kapsamından çıkması için bir işlem gerçekleşmemiş, bir Root işlemi haricinde yazılımsal bir işlem dolayısıyla garanti kapsamından çıkmaz.

 6. Emir dedi ki:

  Ayarlardan fabrika ayarlarina donmecislemini uygularsak garanti dışı olur mu ?

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.