MobilShift

Spam Olabilecek Arama Ne Demek

14.04.2022
111
Spam Olabilecek Arama Ne Demek

Mobil cihaz kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları bir durumda “spam olabilecek arama” şeklinde karşılarına çıkan uyarıdır. Spam olabilecek arama tam olarak ne demek? Spam nedir ve bize zararı var mıdır? Spam aramalardan neden rahatsız oluruz.

Spam Arama Nedir?

Spam istenmeyen ve rahatsız edici manasında kullanılan bir terimdir. Spam kişinin isteği dışında telefon, SMS veya E-posta yoluyla gönderilen her ileti veya arama için kullanılır. Spam eğer bir e-posta üzerinden sizin isteğiniz dışında gönderiliyorsa Spam kutusuna düşer.

Eğer bu bir telefon araması ise, Spam araması olarak değerlendirilir. Ancak E-posta servisleri gibi bu aramalar Spam olarak işaretlenmez ve kişi arama yapanın Spam olduğunu anlayamaz.

Spam Tehlikeli midir?

Spam genellikle istenmeyen ve rahatsız edici bir iletişim şekli olmuş olsa da genellikle reklam ve tanıtım amaçlı olarak yapılır. Ancak virüs ve hack ile zarar verici şekilde de karşımıza çıkabilir. Bu yüzden Spam her türlü iletişime dikkat etmekte fayda vardır.

Spam Olabilecek Arama Nedir?

Daha önce bahsettiğimiz gibi e-posta servisleri Spam olarak işaretlenen e-postaları daha siz görmeden “Spam” klasörüne atarak sizi korur. 

Ancak Android veya iOS ile çalışan mobil cihazlarda arama için böyle bir özellik şu an için bulunmaz, ancak bununla ilgili çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. 

Spam olabilecek arama bu durumla ilgili olarak, çeşitli arama uygulamaları tarafından bildirilir. Örneğin gelen çağrıların kime ait olduğu veya rehber uygulamaları bu durumu size bildirir. Ancak kesin olarak bilmediği içinde Spam olabilecek arama şeklinde bir uyarı ile sizi bilgilendirir.

Spam Arama olduğu nereden biliniyor?

Bir aramanın Spam olup olmadığı, kullanıcılar tarafından edilen raporlar sayesinde güvenlik ile ilgili uygulama ve şirketler tarafından toplanır. Ortak veritabanı sayesinde bu aramaların sürekli raporlanması ile burada veriler toplanır.

Bu şekilde sizi rahatsız eden ve Spam arama yapan numaralar bilinir ve sizi bu şekilde uyarırlar.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.