MobilShift

Spam klasörü nerede

15.12.2014
24
Spam klasörü nerede

Mutlaka duyduğunuz bir kelime olan Spam nedir, Spam neden engellenmesi gereken bir şeydir? Bu yazıda aslında kişisel güvenliğinizi de ilgilendiren bir durum olan Spam konusuna değineceğiz. Spam istenmeyen anlamında kullanılan bir kelimedir.

İnternet, Web ve mobil cihazlardan ve uygulamalar bağlamında değinelim. Spam yani istenmeyen tek taraflı olarak  gönderilen bir mesaj, ileti, sesli arama vb. tüm etkileşim için kullanılan bir kavram haline gelmiştir.

Elbette bundan sonra nasıl engelleriz ve nasıl korunuz konularını da işleyeceğiz. Spam dediğimiz gibi, istenmeyen bir şeydir, yani kendi rızamız olmadan bize gönderilmiş bir iletidir.

Spam Nedir?

Spam en çok E-posta, SMS ve Sesli telefon aramalarında gerçekleşir ve genellikle reklam ya da tanırım amaçlıdır. Ancak bunun yanında kötü yazılım ve virüs bulaştırmak, hesabınızı ele geçirmek gibi amaçlarda olabilir.

E-Posta ile Gelen Spam İletiler

Bilindik bir çok Mail servisi Spam iletiler için önlem almaktadır. Hotmail, Gmail vb. servisler Spam mesajları ayrı bir klasörde tutarlar. Bunun sebebi ise gelen iletileri sizin görmemenizdir. Mail sunucuların Spam iletileri tespit edebilmek için gelişmiş araçları vardır.

Spam istenmeyen ve olması gerekenden daha sık tekrarlanan işlem anlamında olsa da daha çok maillerimize gelen istenmeyen mesaj anlamında kullanılan bir kavramdır.

Hem gereksiz bir trafik yarattıkları, hem de kişisel güvenliği tehdit ettikleri için E-posta servisleri Spam iletiler konusunda hassastırlar.

Genellikle de maillere gelen, göndereni tanımadığımız iletilerdir. Ya da bize mail göndermesini talep etmediğimiz halde sürekli ve fazla sayıda mail gönderilmesi işlemi spam olarak değerlendirilir.

Tüm büyük ve Web tabanlı mail servisinde Spam ( Hotmail’de Junk ) klasörü bulunur.

Çeşitli yerlere kayıt vs. olurken paylaştığımız E-posta adreslerini bir şekilde toplarlar. Ya da farklı yöntemlerle edinerek sürekli ve rahatsız edici şekilde reklam, bağlantı ve resim gönderilebilirler.

Bu aslında bir suçtur ve spam’la mücadele etmek için birçok ülkede çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Spam İletilerden Nasıl Korunabilirim?

Web posta sunucuları Spam ile ilgili olarak önlemler almaktadırlar. Bu amaçla bir spam klasörü yaratılmıştır. Hotmail’de bu “Junk Mail” yada “Önemsiz Posta” olabilmektedir.

Gmail’de spam klasörü önemsiz postaların depolandığı bir yerdir. Gelen Spam mesajlar buraya düşer ve 30 gün sonra otomatik olarak silinir.

Ama siz dilediğiniz zaman spam klasörü kendiniz de silebilirsiniz. Bazı mailler Spam olsalar da, filtreden geçerek normal posta klasörüne gelebilir. Burada sizin gelen E-postaları İstenmeyen olarak işaretleme imkanınız vardır.

Bu şekilde işaretlediğiniz E-postalar artık istenmeyen klasörüne gönderilir. Aynı zamanda web sunucuya da istenmeyen olarak bilgisi gönderilir.

Kişisel Spam İşlemleri

Gelen E-posta yanında, sizin gönderdiğiniz baz E-postalarda Spam olarak değerlendirilebilir. Aynı anda birden fazla kişiye göndermek istediğiniz E-postalar, belirlenmiş sınırı aşarsa, hesabınız incelemeye alınabilir.,

Bu durumda Mail sistemi buna izin vermeyecek ve Spam yaptığınızı düşünecektir. Bu işlem hesabınızın kapanmasına kadar gidebilecektir.

Spam olarak işaretlenmeden bu sorunu çözmek için bizim de yapabileceği bazı işlemler vardır. Mesela toplu bir E-mail gönderirken e-postaları “KİME:”(TO) bölümüne değil, “GİZLİ:”(HIDDEN) bölümüne yazmak bunlardan birisidir. Gönderideki mail adreslerini başkaları yani diğer kullanıcılar göremezler bu oldukça önemli bir işlemdir.

Buradaki GİZLİ:”(HIDDEN) çoğu mail servisinde “BCC” olarak geçmektedir. Alıcılarını bu alana eklediğiniz gruptaki kişiler birbirlerini görmezler. Sadece maili kendisine gelmiş olarak gönderenin mail adresini görecektir.

İstenmeyen bir mesaj aldığınız da yapmanız gereken tek şey göndericiye ulaşabiliyorsanız, bu işlemi sonlandırmasını istemektir.
Şayet böyle bir olanağınız yok ise Mail servisinize şikayet edebilir yada mail hesaplarında bulunan “Spam Bildir” diyerek bu mailin bundan sonra spam klasörüne gelmesini sağlayabilirsiniz.

Telefonlardan Spam Mesaj İletilerden Korunmak

Mobil cihazlardan gelen Spam SMS ve aranmalardan korunabilmek için yapmanız gerekenler de vardır. Mobil cihazlarda gelen numaraları veya SMS’leri engellemek en iyi çözümdür. Bunun için mobil cihazlarda Numara engelleme seçenekleri bulunur.
Ayrıca gönderenin kimliği açıkça görülüyorsa, Ticaret Bakanlığı şikayet birimine durumu ileterek mesaj gönderenleri şikayet edebilirsiniz.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.
error: Content is protected !!