MobilShift

Spam istenmeyen sms şikayet

14.02.2017
5
Spam istenmeyen sms şikayet

Her gün cep telefonunuza istemediğiniz kişilerden ve firmalardan gelen Sms ve Elektronik iletileri şikayet edebileceğiniz bir hizmet bulunmaktadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi isimli bu hizmet ile gelen SMS, E-posta veya sesli aramaları şikayet edebilirsiniz. Bu yazıda Cep telefonunuza gönderilen elektronik iletiler ve sesli aramaları şikayet edebilirsiniz.

Şikayet etmeden önce, gelen Sms yada e-postayı varsa ret etme seçenekleri de belirtilmiş ise bu işlemi uygulamak ve 3 gün geçmesini beklemeniz gereklidir. Bu süre sonunda mesaj gelmeye devam ediyor ise şikayet işlemini yapabilirsiniz.

Spam Mesaj Engelleme işlemi

Spam mesajları ret etmenize rağmen hala gönderilemeye devam ediyor ise, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi üzerinden şikayetinizi yapınız. Bunun için E-Devlet bilgileriniz ile bir giriş işlemi yapınız, şikayet sistemi resmi linki sayfamızın alt kısmında verilmektedir.

Sol bölümde yer alan şikayet seçeneklerini kullanarak, gelen mesajın özelliğine göre bir seçim yaparak şikayetinizi oluşturmaya başlayınız.

Sol taraftan yaptığımız seçim sonunda, karşımıza bir şikayet formu gelecektir. Bu formda sizden şikayetiniz ile ilgili olarak bilgiler istenmektedir. Burada size ait E-devlet üzerinden gelecek olan bilgileri kontrol ederek, diğer bilgileri de doldurmaya başlayınız.

İstenmeyen mesaj şikayet formunda bazı bilgileri doldurmanız gereklidir. Bu bilgilerin bazıları kişisel bilgiler, bazıları da şikayet ile ilgili bilgilerdir. Telefon numaranız ve Abonesi olduğunuz telefon GSM operatör ismini yazın.

Eğer iletiyi gönderene ait bir telefon numarası varsa ilgili alana yazın. Yoksa gelen gönderi başlığı yada firma ismini yazın. Gönderilen sms yada spam mesaja ait olan Mersis no’yu girin. İleti tarihi ve saatini girin. Eğer gönderilmiş SMS üzerinde bir SMS kodu varsa yazın yoksa işareti kaldırın.

Şikayetinizin konusunu bölümünden size uygun olan seçenekleri işaretledikten sonra, şikayet formunda aşağıdaki bölüme geçin.

Şikayetinizin ekran görüntüsünü alarak, sisteme yükleyiniz. İlk olarak “Seç” butonu ardından “Yükle” butonu ile resmi sisteme yükleyiniz.

Tüketici SMS şikayet hattı

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.
error: Content is protected !!