MobilShift

Soft Reset nedir

11.08.2015
388
Soft Reset nedir

Soft Reset nedir?

Soft reset nedir, nasıl yapılır? Soft Reset ne işe yarar? Telefonlarda Soft Reset işlemi nasıl uygulanır? Soft reset, Hard resetten farkı nedir? Soft Resette cihazdaki bilgiler kaybolur mu? Soft Reset hakkında bilmek istediklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Soft Reset nasıl yapılır?

Soft Reset, bir cihazın kararsız kalması, donması vb. durumlarda uygulanan, cihazı belirli tuş kombinasyonları ile kapanmaya zorlayarak, yeniden başlatma işlemine verilen isimdir. Soft Reset, hard reset aksine cihaza bir değişikliğe gitmez ve sadece kapatarak yeniden açar. Bu işlem sonrası cihaz yeniden başlatılmış olur ve olası problemler giderilmiş olur. Bir cihazda, bir sorun varsa önce Soft Reset atılmalıdır.

Soft Reset – Hard Reset farkı nedir?

Soft reset’te dediğimiz gibi, cihaz yeniden başlatılır ve bir veri kaybı yaşanmaz, cihaz yeniden başlar, kapanır ve açılır. Hard Reset diye tabir edilen işlemde ise cihaz tamamen fabrika ayarlarına döner ve bu şekilde cihaz tamamen sıfırlanmış olur. Cihazda bulunan Rehber, resimler, datalar, veriler vb. tüm bilgiler, uygulamalar ve ayarları silinir, kullanıcı tarafından yapılan ayarlar silinir. Hard reset işlemi oldukça etkili ve temizleyici bir işlemdir. Soft reset ise sadece anlık problemleri çözmeye yarayan geçici bir işlemdir.

Bir çok kullanıcı için burada yer alan Reset kelimesi, sıfırlama işlemi olarak adlandırılır, aslında Soft reset diye bir kavramın üretilmesi, Hard reset ile oluşmayan durum anlamında kullanılır. Nasıl ki, bir bilgisayarda reset attığımızda veri kaybı yaşamıyor ve sadece yeniden başlatıyorsa, durum aynen bu şekildedir.

Ancak Hard Reset adında anlaşılacağı gibi, tamamen verilerin dahil silinerek, fabrika ayarlarına dönmesi anlamına gelir. Ancak her mobil cihazda, reset işlemi farklı yol ve yöntemler ile yapıldığından, yaptığınız işlem sadece bir yeniden başlatma değilse, veri kaybı yaşamanız muhtemeldir, ancak bu durumda bir uyarı alırsınız.

Örneğin, İphone için yeniden başlatmaya zorlama bir Soft Reset işlemidir, diyebiliriz, Güç ve Home tuşlarına 10 saniye boyunca basarak yapılan bu işlem ile sadece ön bellek ve Ram temizlenir ve cihaz yeniden açılır veri kaybı yoktur.

Ancak Cihaz ayarlarından İphone’u sil seçeneği ile yapılan işlem tam anlamıyla Hard Reset olayıdır.

İphone İçin Hard Reset Rehberi

Hard Reset nedir, neden atılır, verilerim silinir mi

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.