MobilShift

Sim kart çeşitleri Mikro | Nano

13.03.2015
139
Sim kart çeşitleri Mikro | Nano

Sim kart çeşitleri, sim kart boyları ve işlevleri nelerdir, Mikro, Nano sim kart farkları nelerdir? Sim kartların özellikleri nelerdir? Sim kart ebatları ve kullanıldıkları telefon tipleri nedir?

Sim Kart; İngilizce Subscriber Identity Module (Abone Kimlik Modülü) baş harflerinden oluşan bir tanımlama olup kişiye ait telefonda kullanılan bir iletişim modülüdür. Sim kartlar üzerinden Çağrı, Mesaj ve Veri iletimi yapılabilir.

Sim Kart Kapasiteleri

Sim Kartlar veri iletişimi özellikleri yanında bellek miktarları yönünden birbirlerinden ayrılırlar, Sim Kartlar, 64 KB ,125 KB ,256 KB veri kapasitelerine sahip olabilirler ve teknolojinin gelişimi ile veri saklama boyutları da gittikçe artmaktadır. Sim Kart bellekleri kişilerin ekledikleri kişilerin numara ve kişiye ait text bilgileri saklama özelliklerine sahiptirler, boyut arttıkça numara sayıları da artar. Ayrıca Sim Kart içinde sistem için gerekli verilerde saklanır.

sim Kartların ayrıca 2G, 3G ve 4G destekli olması veri iletişimi hızı açısından önemlidir. 4G veri iletişimi sağlamak için 4G destekli bir telefon olması yanında Sim Kartında 4G desteğinin olması gerekmektedir. 2G destekli bir sim kart takılı olan 4G destekli bir Sim Kart ile 4G hızından yararlanmanız mümkün değildir.

Sim Kart Boyutları

Sim kartların boyutları teknolojinin gelişmesi ve telefonların daha fonksiyonel olması ile küçülmüş ancak teknik özellikleri artmıştır, örneğin Nano sim kartların boyutları, normal sim kartlardan %40 daha küçük olmasına rağmen kapasiteleri ve bellekleri daha fazladır.

Normal sim Kartlar

İlk telefonlarda kullanılan ve birçok modelde halen kullanımda bulunan bir Sim Kart çeşididir. Genellikle smart özelliği bulunmayan eski model telefonlarda kullanılır.

Mikro Sim Kartlar

Telefonlarda akıllı özellikler arttıkça ve tasarımlar değiştikçe Sim Kart boyutları da küçülmüştür, ilk jenerasyon telefonlarda Mikro Sim Kartlarda kullanılır.  iPhone 4, iPhone 4S, Nexus 5, and Samsung Galaxy S5 Mikro Sim Kart kullanmaktadır.

Nano Sim Kartlar

2010 yılı sonrasında yeni model akıllı cihazlarda kullanılan Sim Kart çeşididir. 2015 yılı itibariye birçok telefonda Nano Sim Kartlar kullanılmaktadır. iPhone 5, Nokia Lumia 1520 HTC One M8 ve Sony Xperia Z serisinde Nano sim kartlar kullanılmaktadır.

nano-sim-kart

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.