MobilShift

Sim kart çeşitleri | Boyutları ve Tipleri

23.09.2015
254
Sim kart çeşitleri | Boyutları ve Tipleri

Sim kart çeşitleri nelerdir?

Sim kartlar ilk çıkış tarihlerinden bu yana, giderek küçülmüş ve bugün nano diye tabir ettiğimiz boyuta gelmişlerdir. Ancak her telefon yapısı ve üretim özelliklerine göre farklı sim kart tiplerini desteklerler. Bu sebeple satın aldığınız cihazın hangi tip sim kartı desteklediğini bilmeniz veya öğrenmeniz gerekir.

Bloğumuzda, çeşitli markalara ait telefonların, hangi simi desteklediklerine ait yazıl ve yardım makaleleri bulunmaktadır.

Genelde 2015 ve sonrası yeni telefonlarda, nano sim kartlar kullanılır ama bazı modeller mikro kartı hatta normal simi destekleyenlerde olabilmektedir. Bu yazıda sim tipleri, boyutları ve özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Sim kart çeşitleri ve boyutları

  • Full-size Sim kart. Bu sim kart bir kredi kartı büyüklüğünde, boyutlatı ise (85.60 mm *53.98 mm*0.76 mm). Ama artık kullanılmıyor.

 

  • Mini Sim kart.  Şu anda kullanımda olan en büyük sim kart modeli, boyutları,  25mm*15mm*0.76mm. Bu simkart genellikle smart özelliği olmayan telefonlardahalen kullanılmaktadır.

 

  • Micro Sim Kart. Yeni nesil akıllı telefon modellerinde kullanılan bir simkart çeşidi, boyutları, (15mm*12mm*0.76mm).  Galaxy Note II, Galaxy Note 3 and Galaxy Note 4 modellerinde bu simkart kullanılır. Kalınlığı mini sim kartlar ile ayını olduğundan, kesilmek suretiyle nano olarak kullanılabilir, ama bu tavsiye edilmez.

 

  • Nano Sim Kart. Yeni nesil bir çok telefonda bu sim kart kullanılır.Boyut olarak en küçük sim kart modelidir. Nano sim kart boyutları, (12.3mm*8.8mm*0.67mm). Galaxy Note 5 bu simkartı kullanır. Nano sim kartlarda, bir aparat yardımı ile Mikro destekli telefonlarda kullanılabilmektedir.

 

sim-kart-çeşitleri

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.