MobilShift

Sar değeri nedir

10.08.2015
150
Sar değeri nedir

Sar değeri nedir

SAR (Özgül Soğurma Oranı) Nedir?
SAR, Specific Absorption Rate (Özgül Soğurma Oranı) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bir mobil telefonun kullanımı esnasında vücudun soğurduğu birim kütledeki elektromanyetik güç miktarı olarak ifade edilmektedir. Birimi W/kg’dır. Elektrik alan şiddeti ile SAR tespiti ticari ışıma yapan cihazlarda kullanılan yöntemdir.

SAR Deneylerinin Amacı
PGM SAR Laboratuvarında yapılan deneyler ile mobil telefonların SAR değerlerinin Avrupa Komisyonu’nun, can ve mal güvenliği kapsamında, belirlemiş olduğu SAR limiti 2 W/kg değerine uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir. SAR değeri, 2 W/kg’ın altında kalan mobil telefonlar piyasada dolaşıma uygun kabul edilmekte, bu değeri aşan cihazlar ise uygunsuz olarak değerlendirilmektedir.

SAR Limitleri
Dünyada iki SAR limiti kullanılmakta ve bunlara ait iki rehber bulunmaktadır.

Tüm Vücut SAR Bölgesel SAR Ortalama Zaman Ortalama Kütle
ICNIRP 0,08 W/kg 2 W/kg 6 dakika 10 gram
FCC 0,08 W/kg 1,6 W/kg 30 dakika 1 gram

Kafa bölgesi bölgesel SAR olarak değerlendirilmekte, buna ilişkin ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection) 2 W/kg’ı, FCC (Federal Communication Commision) ise 1,6 W/kg’ı SAR limit değeri olarak belirlediği görülmektedir.


SAR Limitleri
Dünyada iki SAR limiti kullanılmakta ve bunlara ait iki rehber bulunmaktadır.

SAR(Özgül Soğurma Oranı) değerleri, 10 gr’lık kütle için hesaplanmış en yüksek sonuçlardır. ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection)’nin GSM mobil telefonlar için 10 gr’lık kütle başına belirlemiş olduğu limit SAR değeri 2 W/kg’dır.

http://pgm.btk.gov.tr/?q=SARpurpose

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.