MobilShift

Sar değeri nedir | Türkiye Standartları 2016

19.06.2016
85
Sar değeri nedir | Türkiye Standartları 2016

Sar Değeri Nedir?

Sar değeri nedir, telefonlarda Sar değeri ne olmalı, Türkiye Sar değeri nedir, izin verilen Sar değerleri ve avrupa Birliği satandartı nedir? Sar değeri en yüksek ve düşük miktarı nedir? Sar değeri ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Sar (Specific absorption rate), Özgül Emilim Oranı, yada Özgül Soğurma oranı olarak ifade edilen ve Radyo Frekans, elektro manyetik alana maruz kalındığında, insan bedeni tarafından emilen enerji miktarını belirleyen bir değerdir. SAR, 100 kHz ve 10 Ghz aralığında yer alan dalga boyları için değerleri ifade etmektedir.

Sar değeri ne kadar yüksek ise, vücud tarafından emilim o kadar fazladır, ancak bu emilim, Radyo Frekans yayan cihaza yakınlığa ve maruz kalma sürelerine bağlıdır.

Bir cihazın Sar değeri ölçülürken, telefonun kulakta olacak şekilde insan bedenine verdiği enerji miktarı ölçülür, mobil cihazlarda en yüksek Sar değeri, telefonun kulaklığına yakın anten bölgesinden yayılır. Bu sebeple Sar ölçümleri bu şekilde belirlenir.

sar-değeri-nedir

Mobil telefonların Sar değerleri, kullanım kılavuzlarında açıkça belirtilmek zorundadır, kullandığınız telefonun Sar değerini, cihaza ait teknik özellikler belgesinden yada resmi Web sitesinde yer alan özellikler bölümünden öğrenebilirsiniz.

Sar Değerleri Miktarları

Özellikle cep telefonlarının Sar miktarları bu sebeple önemlidir, Avrupa Birliği standartlarına göre, bir cihazın Sar değeri belirli bir değerin altında olmalıdır, bu değerler Avrupa Birliği için 2 W/kg olarak belirlenmiştir.

Türkiyede,  Avrupa Birliği Satandartları Sar değerleri kabul edilmektedir.

Aynı değerler A.B.D için 1.6 W/kg olarak belirlenmiştir, bu standartların üstünde Sar değeri olan mobil telefonların, yasal olarak satışına izin verilememektedir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.