MobilShift

Samsung Galaxy Format Atma | Tüm Modeller

10.01.2017
45
Samsung Galaxy Format Atma | Tüm Modeller

Samsung Galaxy format atma

Samsung Galaxy serisi telefonlarına format nasıl atılır? Galaxy A serisine ait modeller A3-A5-A7-A8 modelleri bulunur. Diğer Seri ise J serisidir, bu seriye ait telefonlar J1-J2-J3-J5-J7 modelleridir. Bu modeller dışında ayrıca aynı model uzantılarına sahip 2016 olarak bir kasa değişikliğine gitmiştir.

Samsung Galaxy E serisine ait modeller ise E5-E7 serileridir, ayrıca 2016 yılında piyasaya sürdüğü Samsung Galaxy C5 ve C7 modelleridir.

Samsung Galaxy Format Atma

Bunu anlatmaya başlamadan önce, format atma işleminden bahsedelim, bir cihaza format atmak demek tamamen sıfırlayarak fabrika ayarlarına döndürmek demektir. Bu işleme formatlama, sıfırlama veya Reset- Hard Reset atma olarak da adlandırılır. Genelde sıfırlama ve format atma işlemi, iki şekilde yapılır.

Telefon açıkken menüler yardımıyla yada telefon kapalıyken tuşlar yardımıyla. Bu iki yöntemde aynı sonucu vermektedir, sizin format atma sebebinize göre bu iki yöntemden bir tanesini tercih edebilirsiniz.

Format atarken dikkat etmeniz gerekenler

Format atarken yada telefonu sıfırlarken, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. İlk olarak sıfırlama işlemi ile cihazınız tamamen fabrika ayarlarına döner bu sebeple de tüm verileriniz silinir. Bu verilere, resimleriniz, müzikleriniz, kişileriniz, mesajlarınız, yüklü uygulamalarınız, yapmış olduğunuz ayarlar ve bağladığınız Google hesabınız dahil silinerek telefonu ilk aldığını şekle sokacaktır.

samsung-galaxy-format-atma

Bu sebeple sıfırlama yapmadan önceden mutlaka önemli ve gerekli belge ve verilerinizin bir yedeğini almanız önemle hatırlatırız.

Neden  Format Atmam gerekli

Telefonunuzda fiziksel yada yapısal mekanik bir arıza yoksa, ama yazılımsal olarak düşündüğünüz hatalar alıyorsanız, örneğin dikkat çekici yavaşlık varsa, kilitlenme ve donma yapıyorsa, kendi kendine açılıp kapanıyorsa, buna benzer hatalar alıyorsanız, bu durum yazılımsal hatalardan yada sistemin kararsızlığa düşmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Bu durumlar cihaza format atmak ve sıfırlamak ile çözülebilir. Ama bu genede garanti değildir, denemenizde yarar bulunur.

Ama dediğimiz gibi telefonunuzda mekanik, yani fiziksel bir sorun varsa format atarak format atma sorunu çözmeyecektir. Bu durumda oluşan arızaya göre hareket edilmelidir, ve gerekirse servise yada yetkili bir tamirciye götürülmelidir.

Format atmaya başlamadan önce

Telefonunuzda format atma işlemi belirli bir süre alacağından en önemli konu, cihazın bu sırada şarj sorunu yaşamasıdır, bu sebeple her ihtimale karşı telefonunuzun şarj miktarının %40 üzerinde olmasına mutlaka dikkat ediniz. Aksi bir durumda telefona format atılırken işlem sırasında şarj bitmesi ile telefonda işletim sistemi hataları farklı işlemler yapmanıza neden olacak hatalara sebep olabilir.

Samsung Galaxy Format Atma İşlemi

Samsung serilerinde format atma işlemi tüm modellerde hemen hemen aynıdır, Samsung Android işletim sistemi menü hiyerarşisi olarak birbirlerine benzer, bu sebeple hard reset işlemini yaparak format atma işlemini kolayca yapabileceğinizi umuyoruz.

 

Samsung Galaxy Format Atma

  • Samsung cihazınıza format atmak için, cihazın “Ayarlar” bölümüne girin,
  • Burada “Yedekle ve Sıfırla” bölümüne bularak dokunun.
  • Fabrika ayarlarına sıfırla” seçeneğine dokunun.
  • Uyarıları okuduktan sonra “Cihazı Sıfırla” butonuna dokunarak sıfırlama işlemini başlatabilirsiniz.

Kaydet

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.