MobilShift

Root Atma Nedir | Root Ne Demek

11.09.2017
202
Root Atma Nedir | Root Ne Demek

Root Atmak Nedir?

Root, Kök dizin anlamında kullanılan bir kelimedir. Android bir cihazın kök klasörlerine erişme işlemine Root atma denir. Linux tabanlı Android işletim sistemlerinde kullanılan bir tabirdir. Root atılan bir cihazda tam yetki ile tüm özelliklere müdahale edilir ve cihaz yazılımına tam erişim sağlanır.

Android cihazlarla birlikte hayatımıza giren bir kelime olan Root nedir, Root atma nedir ve ne anlama gelir konularında bilgileri bulabilirsiniz. Root İngilizce “Kök” kelimesinden gelir, bunu anlatmadan önce Android cihazlardaki kullanıcı rollerini bilmek gereklidir.

Son kullanıcı bir Android cihazda tüm Android özelliklere erişim yetkisine sahip değildir, sadece uygulama arayüzünden izin verilen özellikleri kullanabilir. Ancak Root Atma ile Android kök klasörlerine erişim ve değiştirme yetkisi sağlanır.

Android Linux tabanlı bir işletim sistemidir ve açık kaynak kodlu olduğundan, özelleştirilebilir ve yazılım farklı versiyonlarda kullanılabilir, ancak bir telefonda son kullanıcı olarak telefonunun içinden tüm bu yetkilere sahip olmadan kullanabilirsiniz, size verilen izin bu kadardır.

root atma nedir

Bu satın aldığınız telefon üreticisi tarafından hazırlanmış bir sürümüdür ve Room olarak tabir edilir, yani her üreticinin yüklediği fabrikasyon bir Room’u vardır. Normal bir Android cihazdan bu Room’a müdahale etmeniz mümkün değildir.

Ancak, Root yetkilendirmesi yapılan bir cihazda Root erişimi sağlanabilir, ancak bu durumda bir çok firma ürünleri Garanti kapsamı dışına çıkarabilmektedir. Bu sebeple bir Root atma işlemi, önemli bir işlemdir.

Root Nasıl Atılır?

Bir telefona Root atma olayı basit bir işlemdir, ancak bu işlem size sadece Kök dizine erişim ve değiştirme yetkisi verir, Root atılmış bir telefona yapılacak diğer işlemler farklı bir şekilde yapılmaktadır.

Ancak Toot atılırken yapılacak yanlış bir işlem telefonunuzun, “Brick” yani Kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir. Root Atılan bir telefon garanti kapsamından çıkar, bir telefona Root atmadan önce mutlaka bu hususu göz önünde bulundurunuz.

Android Rom Nedir?

Android Rom Nedir | Custom Rom ve Stock Rom Ne İşe Yarar

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.