MobilShift

Refurbish nedir & Refurbished ürün alınır mı

06.04.2017
31
Refurbish nedir & Refurbished ürün alınır mı

Refurbish, genellikle elektronik ürünlerde (Bilgisayar, laptop, ekran kartı, Sdd veya hard disk, cep telefonu vb. ) kullanılan bir kavramdır. Bu ürünler garantisi bitmeden herhangi bir sebeple iade edilerek, tekrar satışa sunulan ürünlerdir.  Refurbish ürünler, fabrika çıkışından alınarak kutu içeriği açılarak kullanılmış, ya tamir görmüş yada herhangi bir tamir görmeden iade edilmiş ürünlere verilen isimdir.

Refurbish ürünler, iade sürecinde tekrar kontrol edilirler. Herhangi bir arıza durumunda, tamir edilmiş ve yeniden paketlenmiş olarak piyasaya sürülerek Refurbish adı altında satışa sunulurlar.

Refurbish Ürünlerin garantisi

Bu ürünler genellikle garantilidir. Ancak bu tip ürünler genelde yurtdışından alındıkları içinde, garanti kapsamı ürünü ilk alan kişi için geçerli olurlar. Yurt içinde bu ürünleri ithal edenler tarafından garanti verilmektedir.

Refurbish Ürünler alınabilir mi?

Bu tip ürünler piyasaya göre daha ucuzdur, aynı marka ve model ürünlerin yeni fiyatlarına göre cazip fiyatlarda alıcı bulabilmektedirler. Ancak bir ürünün Refurbish kategorisinde olmasının sebepleri farklıdır. Bu sebeple alacağınız cihazın iade sebebini bilmediğinizden dolayı risk teşkil edebilirler.

Ancak bir çok cihazda herhangi bir arıza olmamasına rağmen, iade sürecinden geçtiği için Refurbish ürün kategorisinde değerlendirilir. Bu sebepler ile Refurbish bir ürün aldığınızda şansınızda yaver gitmesi olasılığına kalırsınız. Alacağını ürün çok iyi ve sıkıntısız olabileceği gibi, farklı türde arızalar ile karşılaşmanızda olasıdır.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.