MobilShift

Project Treble nedir

22.08.2017
23
Project Treble nedir

Project Treble Nedir?

Project Treble, nedir ve ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Project Treble, aslında Android cihazlar için bir gerekliliğin sonucunda doğmuş bir projedir. Android güncellemeleri ile alakalı olarak hazırladığı bu projeye göre, Android güncellemelerinin belirli bir merkezde ve daha standart hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Project Treble ile ilgili olarak teknik detaylara girmeye sanırım gerek yok. Kısaca nedir ve ne işe yarar anlatmaya çalışalım.

Project Treble Kavramı

Düşük seviyeli sistem mimarisi için en büyük değişiklik sloganı ile yola çıkan Project Treble tam olarak nedir ve nasıl çalışır ve en önemlisi ne işe yarar? Bu kavram, sürekli güncellenen Android ile birlikte bu güncellemeyi alacak olan telefonların bağlantılarını düzenlemek amacıyla kurulmuş bir sistem diyebiliriz. Project Treble kavramı, Android sürümleri ile bir entegrasyon ve standart sağlamayı amaçlıyor.

Telefon üreticilerinin Android için beklentilerinin başında güncellemelerin zaman alıcı ve çok masraflı olması geliyordu, buna göre Android için sürekli, Google ile görüşmeler sürüyor ve bu konu görüşmelerin ilk sırasından inmiyordu. Google bu istekleri uygun görmüş olacak ki Project Treble hizmetini başlatmaya karar vermiş.

Project Treble Neden Gerekli

Android sürüm güncellemesinde, telefonların marka ve modellerine göre güncelleme alacak olan telefonlar değişebiliyor. Bir sürüm güncellemesinde ilk olarak, Google kendi telefonlarına ilk olarak bu güncellemeyi veriyor ve buna göre diğer marka ve modellere bu güncelleme belirli bir sıra ile gönderiliyordu.

Android sürüm güncellemesi yaptığında, yeni bir telefonun bu güncellemeyi alması ve bir üst sürüme yükselmesi, aylar hatta yıllar alabiliyordu. Ayrıca yeni sürüm her marka telefona yükseltilmiyor bazı modeller, eski sürümde çalışmaya devam etmek durumunda kalıyordu.

Project Treble Servisi Nasıl Çalışır?

İşte Google tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için, Project Treble servisini ortaya çıkarmaya karar verdi, buna göre, tüm güncellemelerin temelinde yer alacak olan Project Treble hizmeti. Bu hizmet Android’in ilk sürümünden itibaren, tüm sürümleri, neredeyse tüm telefonlarla uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor.

Android Güncellemesi Nasıl Hazırlanır?

Project Treble Nedir

  1. Android ekibi yeni bir güncelleme yayınlar.
  2. Android çalıştıran Aygıt- Donanım üreticisi  şirketler, kendi donanımları için sürüm üzerinde değişiklikler yaparlar.
  3. Aygıt üreticileri ise, bu aygıtların kullanıldığı Telefon üreticilerine bu modifiye edilmiş yeni sürümü gönderirler ve gerekli gördüklerinde yeni değişiklikler yaparlar.
  4. Cihaz üreticileri ise, yeni sürümü belirli testlerden geçirirler ve Mobil operatörler ile birlikte testleri uygularlar. Tüm çakışma ve sorunları tespit ettikten sonra kararlı hale getirirler.
  5. Cihaz üreticileri ve Mobil operatörler son güncellemeyi yayınlarlar ve bu şekilde yeni güncelleme size ulaşır.

Bu anlatılan süreç marka ve modele ve hatta mobil operatöre göre belirli bir zaman alır ve bir maliyet getirir, işte bu sebeple Telefon üreticileri ve aygıt tedarikçileri için, Project Treble uygulaması önemlidir ve desteklenmektedir.

Bu durumda, her güncelleme her telefonda rahatlıkla çalışabilecek ve güncelleme zamanları oldukça kısa sürelere inecek.  Apple ios için yapmış olduğu güncelleme ile aynı anda neredeyse tüm telefonlara anında müdahale imkanına sahipken, Android için durum daha farklı idi, ancak Project Treble ile artık Android içinde bu güncellemelerin belirli bir merkezde toplanması mümkün olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.