MobilShift

Prize takılı dolmuyor laptop batarya sorunu

21.03.2014
92
Prize takılı dolmuyor laptop batarya sorunu

Laptop bataryalarında karşılaşılan sorunların başında gelen bu durumun bir kaç sebebi olabilir. Laptop bataryaları kullanım süresine bağlı olarak zamanla şarj olmada sorun çıkarırlar ve normal olarak ömürlerinde de kısalma olur. Bu süre marka, model ve kullanıma bağlı olarak değişebilir. Laptop bataryalarını kullanırken bir kaç noktaya dikkat ederseniz batarya ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Laptop bataryanız yeni ve Prize takılı dolmuyor hatası alıyorsanız bu donanımsal bir sorun da olabilir. Batarya deşarj sorunu yaşıyor olabilirsiniz aşağıdaki adımları uygulayarak bir çözüm sağlayabilirsiniz. Öncelikle bataryanız yani piliniz bir donanım olduğu için buna bağlı bir sürücü yani driver gereklidir. Bu sorunu çözmek için bataryanızın yeniden tanıtılarak eğer varsa bir donanımsal yada Windows ile alakalı bir sorunu çözmek yararlı olabilir.

Prize takılı dolmuyor hatası için yapmanız gerekenler

 • Bilgisayarınızı kapatın
 • Bataryanızı çıkarın
 • Adaptörünüzü takarak bilgisayarınızı açın
 • Aygıt Yöneticisi/Piller/”Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili ” sağ tıklayarak kaldırın seçin.
 • Bilgisayarınızı kapatın ve Bataryayı takın
 • Bilgisayarınızı açın.

Bu işlem ile donanımı kaldırarak yeniden kurmuş olduk. Eğer bataryanız yeni ve bitmiş olmasına ihtimal vermiyorsanız bu işlem sonucunda sorununuz çözülmüş olacaktır. Aksi halde ise bataryanız fiziksel olarak zarar görmüş veya deşarj miktarındaki kayıp varsayılandan daha fazla demektir.

Bataryanızın bakım ve detaylı özellikleri için kullanabileceğiniz bir program olan batterycare programı işinize yarayabilir. http://batterycare.net/en/download.html

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. kadir dedi ki:

  BİOS ayarları advanced sekmesinde Battery life sysle extension sekmesini enabled olan ayarı disabled yapın

 2. sadık dedi ki:

  benim pilim bilgiseyarımın içine gömük ne yapmalıyım

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.