MobilShift

Pip Modu Nedir | Android Oreo

22.08.2017
83
Pip Modu Nedir | Android Oreo

Pip Modu Nedir?

Resim içinde resim (PiP) , bazı televizyon alıcılarının ve benzer cihazların bir özelliğidir . Özellikle görsel medya uygulamalarında ve görüntü iletiminde kullanılan bir tabirdir. Pip (Picture-in-Picture) kısaltması olarak kullanılır ve bir ekran üzerinde farklı kaynaklardan iki adet resim açabilme özelliğine verilen isimdir. Picture-in-Picture yani Pip modu, yeni nesil televizyonlarda kullanılan bir tabirken, yeni Google Android güncellemesi ile birlikte, Android cihazlarda da kullanılabilen bir özellik olmuştur.

Pip Modu Ne işe yarar?

Pip Modu, bir ekran üzerinde iki resimin aynı anda görüntülenmesi anlamına gelir. Pip modu desteği olan bir görsel iletim biriminde, iki farklı kaynaktaki resmi veya videoyu görebilmenize olanak sağlar. Aynı şekilde aygıtınızda Pip modu desteği yok ise bu mümkün olmaz.

Android pip modu nedir

Android Oreo İle Pip Modu

Şimdiye kadar hiç bir Android sürümünde Pip modu desteği bulunmamaktadır, ancak Android Oreo ile Pip modu desteği, yeni güncelleme ile kullanıcılara sunulmuş durumda. Bu durumda Android Oreo kullanan cihazlarda aynı anda ekranda iki resim görüntülemesi mümkün olacaktır. Picture-in-picture , geniş ve küçük resmi sağlamak için iki bağımsız tuner veya sinyal kaynağı gerektirir, tek kaynaktan iki farklı görüntü almanız mümkün olmaz. Bunun için farklı bir kaynaktan ikinci bir sinyal almanız gerekmektedir.

Android Oreo ile Android Pip modu sayesinde, iki farklı kaynağı ekranda aynı anda görmeniz ve medyayı oynatmanız mümkün olabilecektir. Bu sayede Youtube ile bir video izlerken, ekranın diğer üzerinde çeşitli şekilde kaydırmanız ve hareket ettirmeniz mümkün olacaktır.

Bunun dışında Pap özelliği, Pat Özelliği, Pap Özelliği gibi farklı özelliklerde mevcuttur, buna göre ekranın üzerinde resim içinde resim, ya da teleteks özellikleri de bulunabilir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.