MobilShift

Özel | Gizli Numaradan Aranma Nasıl engellenir

31.12.2021
134
Özel | Gizli Numaradan Aranma Nasıl engellenir

Özel veya gizli numaradan aranman birçok kullanıcıyı rahatsız eder. Arayanın kimliği belli olmadığı için kullanıcılar kimin aradığını da bilmediklerinden aranmak istemezler. Kısaca arayanın gizli olduğu özel numaralardan aranmak oldukça can sıkıcıdır.

Ama her şeyin bir çözümü olduğu gibi, dilerseniz hattınızı özel numara aramalarına kapatarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Özel/Gizli numaraların aramasına kapatmak oldukça kolay bir işlemdir. Genelde kısa bir mesaj ya da bir Ussd kodu ile hattınızı gizli aramalara kapatmanız mümkündür.

Bu sebeple üç mobil operatör üzerinde özel numaralara nasıl kapatılacağını anlatacağız.

Özel veya gizli numara nasıl kapatılır?

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone mobil operatörleri için özel numara kapatma nasıl yapılır? Bu yazıda her üç operatörden özel/gizli numara engelleme işlemi yapılışı anlatılmaktadır.

Türk Telekom özel numara kapatma

Türk Telekom özel numara kapatma işlemi için en basit yöntem; *253# Ussd kodu ile yapılır.

Telefon arama ekranında *253# yazarak kolayca servisi kullanabilirsiniz.

Açık mı kapalı mı emin değilseniz,

  • Servis aktif ise deaktif hale gelir.
  • servis deaktif ise aktif hale gelir.

*253# servisi aktif hale getirdiğinizde özel numaradan aranma durumu değişecektir. Servis ile ilgili durum ekranda yazacaktır.

Vodafone Özel numara kapatma

Vodafone özel numara kapatma işlemi yapmak için aşağıdaki yönergeleri uygulamanız gerekmektedir. Vodafone hattınızı gizli numaradan gelen çağrılara kapatmak için servisi aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Bunun için GIZLI AC yazıp 7046’ya göndermeniz yeterlidir. Bu işlem sonrasında hattınıza özel numaradan gelen çağrılar kabul edilmeyecektir.

Vodafone hattınızı tekrar aramalara açmak için GIZLI KAPAT yazarak 70462ya göndermeniz yeterlidir. Hattınız gizli/özel aramalara tekrar açılacaktır.

Turkcell Özel numara kapatma

Turkcell hattınızı özel/gizli numaraya kapatma işlemi için basit bir Ussd kodu kullanmanız yeterlidir. *253# tuşlayıp arama tuşuna basarak/dokunarak servisi aktif hale getirebilirsiniz.

Bu işlemi her yaptığınızda servis durumu değişecektir ve servis aktifse pasif, pasif ise aktif hale gelecektir.

Üç mobil operatör için özel numara kapatma işlemi bu şekilde yapılır, bu hizmetlerden faydalanmak ücretsizdir.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.