MobilShift

Oyuncu Gamer Mouse Özellikleri Nasıl Olmalı

12.06.2022
53

Oyuncu (gamer) mouse mu istiyorsunuz? Peki oyuncu mouse, faresi için RTS, özelleştirilebilir mouse, FPS yada MMO mouse farkı fiyatları nedir

Oyuncu Gamer Mouse Özellikleri Nasıl Olmalı

Oyuncu (gamer) mouse almak mı istiyorsunuz? Bu demek oluyor ki, büyük ihtimalle mevcut fare size artık yeterli gelmiyor. Hedefi tam 12’den vuramıyorsunuz ya da atlarken sağa dönmeniz gerekirken dönemeden düşüyorsunuz 😉 unutulmaz bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız profesyonel bir oyuncu mouse almak doğru bir yatırımdır.

Haliyle alacağınız yeni alacağınız oyuncu mouse özellikleri konusunda hassas davranmanız gerekiyor. Peki bu hassasiyetiniz karşılığı olarak bir oyuncu mouse tercih ederken nerelere dikkat etmelisiniz? Gelin bu konuyu hem kalite, hem fiyat konularında detaylandıralım.

Öncelikle bir oyuncu mouse için bakılması gereken özellikleri sıralayalım ve detaylarına girelim. Alacağınız mouse için size yol gösterecek ve irdelemeniz gereken mouse özellikleri şunlar :

1- Sensör (sensor)
2- inç başına nokta sayısı (DPI)
3- Bilgi Alışveriş Oranı (pool rate)
4- Takip Hızı (tracking speed)
5- Mouse tipi ve Boyutu (build type and size)
6- Kablolu/Kablosuz (wired/wireless)
7- Programlanabilir Düğmeler (programmable buttons)
8- Ağırlık Özelleştirilebilme (weight customization)

 

Oyun tarzınız için ideal olan en iyi oyun faresini satın almak için oyun tercihlerinizi, bütçenizi ve ekstra özellikler açısından ne aradığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Oyuncu faresini kullanmayı düşündüğünüz sistemi de göz önünde bulundurmalısınız. PC’niz ana oyun sisteminiz olarak hizmet veriyorsa, çok amaçlı özel bir oyun faresi aramalısınız. Ancak, bilgisayarınızı RTS, FPS, MOBA ve RPG’ler gibi belirli oyun türlerini oynamak için kullanmak istiyorsanız, özel bir fareye yatırım yapmanız gerekebilir.

Bazı çok amaçlı fareler belirli türler için diğerlerinden daha iyi işlev görürken, belirli bir tür için diğerlerinden daha uygun olan mouse ürünleri de vardır. Ayrıca, satın aldıkları ürünlerin en ince ayrıntısına kadar ince ayar yapmayı tercih eden oyuncular için optimize edilebilecek bir dizi üstün kaliteli özel fare de bulunmaktadır. 

Çok Amaçlı Fareler

çok amaçlı oyuncu mouse faresi

çok amaçlı oyuncu mouse faresi

Çok amaçlı fareler, piyasada mevcut olan açık ara en yaygın kullanılan oyuncu mouse çeşitleridir. Bu ürünler çok çeşitli şekil ve boyutlarda olabilirler. Bu ürünler genel olarak her tür oyun için uygun olduğundan, onlar için çalışan söylenebilecek tek bir tasarım modeli yoktur. Bunlar aynı zamanda bulabileceğiniz en çok yönlü fare ürünleridir. Ofis işlerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

MMO Fareleri

mmo oyuncu mouse faresi

mmo oyuncu mouse faresi

MMO fareleri, hacimli, büyük tip tasarımları ve geniş/çoklu buton yelpazesi ile bilinir. Bu farelerde, bir dizi önemli işlevi gerçekleştirmek için kullanılabilen birkaç düğme bulunur. World of Warcraft, Star Wars: The Old Republic ve Final Fantasy XIV gibi oyunlar için tercih edilecek bu mouse’larda, oyuna uygun olan düğmeler, karmaşık becerilerin yönetilmesine olanak tanır ve yüksek hassasiyet sunar.

FPS fareleri

FPS oyuncu mouse faresi

FPS oyuncu mouse faresi

Adından da anlaşılacağı gibi, FPS fareleri Counter-Strike, Call of Duty, Battlefield, Quake ve Rainbow Six gibi şahsen nişancı olduğunuz oyunlar için tasarlanmıştır. Bu oyunlarda, nişancılar genellikle rakip düşmanı yıkması gereken oyuncuları kovalar. Bu oyuncu farelerinin ayırt edici özelliği, çoğunlukla DPI’yi yavaşlatabilen bir keskin nişancı düğmesi ile donatılmış olmalarıdır. Böylece oyuncu olarak zor atışları yapmayı başarabilirsiniz.

RTS fareleri

RTS oyuncu mouse fare

RTS oyuncu mouse fare

RTS fareleri, gerçek zamanlı strateji oyunları oynamak için tasarlanmıştır. Bu oyuncu fareleri, düğmeler üzerinde ışıklıdır ve oynatıcı için gelişmiş hareket esnekliği sunar. Mouse üzerindeki ışıklar kullanıcılar için iyi bir yol gösterici olmaktadır. Özellikle strateji oyunu oynayanların ışıkları kapatıp oynadığını da düşünecek olursak, bu ürünler gerçekten ihtiyaca cevap veriyorlar.

 

Özelleştirilebilir fareler

özelleştirilebilir oyuncu mouse fareler

özelleştirilebilir oyuncu mouse fareler

Özelleştirilebilir oyuncu fareleri genellikle pahalı olurlar. Aslında bu fareyi aldığınızda bir tane fare aldığınızı söylemek yanlış olur. Karşınıza kutu içerisinde bir çok değiştirilebilir parçaları olan takım/set çıkacak. Oynayacağınız oyunun özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre farenizi düzenleyebilirsiniz. Bu oyuncu mouse (faresi) her şartta kapsamlı ve yeterli performans sunarlar. Ayrıca her türlü oyun için özelleştirilerek oyuncu olarak sizi memnun edecektir.

 

Oyuncu Mouse Pad

Oyuncu mouse seçimi konusunda çok hassassanız haliyle uygun bir de oyuncu mouse pad ihtiyacınız olacaktır. Oyun oynarken nişanınızı daha iyi hale getirmek için iyi bir oyuncu mouse yanında bir de iyi bir mousepad  ihtiyacınız olacak. İyi Oyun Mouse Pad’i ile oyun oynarken daha iyi performans alacak ve  de ciddi paralar verdiğiniz oyuncu farenizi güvende tutabileceksiniz.

En iyi Oyun Mouse Pad’i iyi ve kaliteli malzemeyle yapılır. Böylece bu farenin hassasiyetini ve kontrolünü çok daha verimli hale getirir. Bilek hareketinizin her zaman kontrol altında kalması ve en sevdiğiniz oyunları çok daha iyi oynayabilmeniz için farenizi daha iyi kavramak üzere tasarlanmıştır.


Bugün piyasada birkaç Oyun Mouse Pad’i var ve bunlardan en iyisini seçmek zor bir iştir. Bugün piyasada bulunan En İyi Oyun Mouse Pad’i için bir listesini ayrıca hazırladık. Buradan ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Ucuz Oyuncu Mouse 

Tabi oldukça yüksek fiyatlara alınabilecek bir çok oyuncu mouse piyasada var. Fakat artan döviz rakamlarıyla birlikte çoğu markayı almak bir çok kullanıcı için hayal olmaya başladı. Peki hem işi görecek hem de ucuz oyuncu mouse seçenekleri nelerdir?

Everest SM-G72 Usb Siyah/Gümüş Işıklandırmalı Oyuncu MouseEverest SM-G72 Usb Siyah/Gümüş Işıklandırmalı Oyuncu Mouse
Everest SM-G72 Usb Siyah/Gümüş Işıklandırmalı Oyuncu Mouse ; Güçlü 1200 DPI lazer sensör kullanmaktadır. Özel dizaynı sayesinde kullanım kolaylığı ve mükemmel tutuş sağlar. Özel tasarımı SM-G72’i diğer oyuncu mouse’larından farklı kılar.
Fiyat Aralığı (2022) : 40 TL – 70 TL

 

Hytech HY-X8 Eagle Optik Kablolu Oyuncu MouseHytech HY-X8 Eagle Optik Kablolu Oyuncu Mouse
Optik, kablolu oyuncu mouse çeşitlerinde fiyatıyla tercih edilebilecek bir üründür. Çok fazla performans beklentiniz yoksa ofis farenize göre nispeten daha iyi performans alabilirsiniz. 
Fiyat Aralığı (2022) : 60 TL – 90 TL

 

Oyuncu Mouse Fiyatları

Ülkemizdeki yoğun döviz hareketlerinden dolayı oyuncu mouse fiyatları için sabit bir fiyat vermek çok mümkün değil. Bu yazıyı sık sık güncelleyerek oyuncu mouse fiyatları konusunda güncel bilgi vermeye çalışacağız. 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.