MobilShift

Ortam ışığı sensörü nedir

19.03.2015
472
Ortam ışığı sensörü nedir

Ortam ışığı sensörü nedir

Ortam ışığı sensörü nasıl çalışır, ışık sensörü ne işe yarar? ( Ambient light Sensors )Ortam ışığı sensörü ne amaçla kullanılır?

Mobil telefonlarda bulunan standart bir sensördür, ortamdaki ışığı algılayarak, çeşitli işlemlerde kullanır.

Bu işlemler, genelde ekran parlaklığını ayarlamak için kullanılır, güneşin ya da yapay bir ışık kaynağına göre, ekran parlaklılığını ayarlar ve bu sayede güç tüketimini en aza indirebilir.

Ortam ışığı sensörü Intelligent Sensor (Akıllı Sensör) teknolojilerine örnek bir teknolojidir.

Cihazın bulunduğu ortamı algılayan sensörler, ışık miktarını sayısal data haline getirerek işlerler, daha sonra cihazda bulunan diğer işlemci vb. kontrol ünitelerine işlem yapılması için iletirler.

Ortam ışığı sensörü ışık demetleri içinde bulunan foton değerlerini algılar ve düşük foton değerlerinde yani ortamdaki ışık az olunca, düşük değerler , yüksek foton değerlerinde ise  yüksek değerler geri döndürürler.

Akıllı Ortam ışığı sensörü

Ortam ışığı ölçülerek gelen verilere göre işlemci ekranın parlaklığını ayarlayabilir yada cihazı uyku moduna geçirebilir, yada gelen ortam ışığı verilerine göre kamera diyafram açıklığı belirlenerek daha kaliteli resimler çekilmesi sağlanabilir.

Ortam ışığı sensörü nerelerde kullanılır?

Ortam ışığı sensörü Akıllı telefon ve tabletler kullanılmaktadır, ayrıca Lcd smart televizyonlarda ve fotoğraf makianlarında da kullanılabilir.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.