MobilShift

Ois nedir | Optical İmage Stabilization

22.03.2017
267
Ois nedir | Optical İmage Stabilization

Optik imaj sabitleyici nedir ve Ne işe yarar? iPhone modelinde yer alacak olan Ois nedir? Ois kamera sistemlerinde kullanılan ve titreşim engelleme işlevini gören bir özelliktir. OIS ile çekilen videolarda ne gibi farklar bulunur? Ois ne işime yarayacak gibi sorularını varsa, bu yazıda gereken bilgileri ve yapılan test sonuçlarını görebileceksiniz.

iPhone modellerinde de yer alan OIS sistemi ile çekeceğiniz videolarda titreşim engelleme özelliği sayesinde, daha net videolar çekebileceğiniz anlamına geliyor. iPhone ve farklı modellerde de yer alan OIS sistemi hakkında biraz teknik bilgi verelim.

Optik imaj sabitleyici nedir?

Genellikle Dslr olarak adlandırılan profesyonel dijital fotoğraf makinaların da kullanılan objektiflerde kullanılan bir sistemdir. OIS artık bir çok akıllı telefonda da kullanılmaya başlanmış durumda, bir çok kullanıcı OIS sistemine sahip telefonları tercih etmeye başlamış durumdadır. Önümüzdeki günlerde neredeyse tüm telefonlarda kullanılması mümkün olacak olan OIS sistemi nedir ve ne işe yarar? Bize sağladığı yararlar nelerdir gibi sorularınıza cevaplar vermeye çalışacağız.

Ois Nedir?

Optical Image Stabilization (OIS) kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir terimdir. Optik cihazlarda titreşimden kaynaklı deformasyonları engellemek amaçlı kullanılır. Türkçesi Optik Görüntü Dengeleme olarak çevrilen bu özellik ile kamera sensörün de yer alan bu özellik sayesinde, çekeceğiniz resimlerde ve videolarda elden kaynaklı titremeden kaynaklı bozulmaların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Artık yeni bir çok model telefonda OIS sistemi kullanılmaya başlanmış durumda.

İphone Ois

Apple, ilk olarak OIS özelliğini İphone 6 serisinde kullandı, bu modellerde donanım olarak kameraya eklenmiş olan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar tarafından da benimsenmiş durumda, daha önce farklı modellerde OIS özelliği sadece yazılımsal olarak bulunmaktaydı.

Ois Nasıl Çalışır?

OIS sisteminin çalışma prensibi aslında oldukça basittir. OIS sistemi çekim esnasında insan kaynaklı titreşimleri en aza indirgemek için, kamera konumunun çekim sırasında sabit kalmasını sağlamaktadır. Telefonun konumu değişmiş olsa da, kameranın optik ekseninin bu harekete daha geç tepki vermesini sağlar ve bu esnada titreşimlerinde resim üzerine tam olarak yansımasını engellemiş olur.

ois çalışma prensibi

Ois Test Sonuçları Video

OIS sisteminin sağladığı faydaları bir video ile daha iyi anlayabilirsiniz. Bir Android cihazda yer alan OIS sitemi ile aynı anda normal bir kamera ile çekilen videoları görebileceğiniz bir test videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.