MobilShift

Numaradan Yer Tespiti Mümkün mü?

24.04.2022
84

Unutulan ya da kaybolan telefonu numaradan yer tespiti ile bulabilir miyiz sorusunun cevabını arayacağız.

Numaradan Yer Tespiti Mümkün mü?

Bu yazımızda, Unutulan ya da kaybolan telefonu numaradan yer tespiti ile bulabilir miyiz sorusunun cevabını arayacağız.

Mobil telefonların ve cihazların kullanımı arttıkça ve internet erişimi kolaylaştıkça, birçok kullanıcı artık, bazı nedenlerle numaradan telefonların yerini görmek istiyorlar. Bizde bu konuda araştırma yaptık ve numaradan yer tespiti mümkün mü? Bir telefonun konumu harita üzerinde nasıl bulunur, hangi yöntemler kullanılır araştıkdık ve bulduğumuz sonuçları yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Numaradan Yer Tespiti

Bir cihazın sadece telefon numarası kullanılarak yerinin tespit edilmesi, sıradan bir internet kullanıcısı için mümkün değildir. Bu yasal bir durum gerektiren ve mahkeme kararı gerektiren bir durumdur. Yani numarasını bildiğiniz herhangi bir telefonun yerini bilmeniz veya harita üzerinde görmeniz mümkün değildir.

Bir telefon numarasından, o cihazın konum bilgilerine ulaşmak mümkün değildir, ancak bu kendi telefonunuz ise ya da çocuğunuzun telefonu ise durum biraz değişebilir. Bu durumda o cihazın konum bilgilerine erişmeniz mümkün olabilmektedir.

Kendi Telefonunuzun Yerini Tespit Edin

Kendi telefonunuzun yerini tespit etmeniz mümkündür, ister Android olsun ister İOS ile çalışan bir cihaz olsun farketmez, her zaman konumunu görmeniz mümkündür. Her iki işletim sisteminde “Cihazımı Bul” özelliği bulunmaktadır. Buna göre Android ile çalışan cihazlarda Google hesabınız üzerinden İOS ile çalışan cihazlarda ise, Apple hesabı üzerinden cihazınızı harita üzerinde görmeniz mümkündür.

Cihazımı bul özelliğini kullanarak, telefonunuzun konumunu haritada yüksek doğrulukta bulabilirsiniz. Bunun için telefonunuzda bazı ayarların yapılmış olması ve cihazın GPS özelliğinin açık olması gerekmektedir.

google cihazımı bul servisi

Google cihazımı bul

Android Cihazınızın Konumunu Bulma

Uygulamalar ile Cihazın Yer Tespiti

Bazı uygulamaları kullanarak, cihazın yerini bulmanız ve harita üzerinde görmeniz mümkün olabilmektedir. Ancak bu durum için telefona bir uygulama kurulması gerekmektedir. Bu uygulama ise, yasal şartlarda kendi telefonunuz ya da çocuğunuza ait bir telefon olabilmektedir.

Genelde güvenlik amaçlı kullanılan bu uygulamalar sayesinde çocuğunuzun anlık konumunu harita üzerinde takip etmeniz mümkün olabilmektedir. Aşağıda bu uygulamalardan Android için, bir tanesini inceleyebilmeniz için örnek olarak verilmektedir.

telefonun konum bilgisini görme

cihazın konumunu bulma

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.