MobilShift

Modemi Hard reset ile fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz

22.01.2014
541
Modemi Hard reset ile fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz

İnternete bağlanmak için kullandığımız modemlere, çeşitli nedenlerle bazı ayarların yapılması gerekebilir. İnternet hızı, bağlantı noktası ve güvenlik ayarları gibi ayarları yapabilmek için modem ara yüzüne girişe ihtiyaç vardır.

Modem ara yüzüne nasıl gireceğim?

Modemler belli ayarların yapılabildiği özel yazılımlar kullanırlar. Bu yazılımlar sayesinde birçok ağ yapılandırması ve ağ ayarlaması yapılabilir. Her sistem ve yazılım da olduğu gibi bu yazılımlarda hata verebilir ve zamanla varsayılan ayarlara döndürülmesine ihtiyaç duyulabilir.

Bazı durumlarda modem hata verir, bağlantı sürekli kopar. Bu durumda modemin yazılımsal olarak sıfırlanması gerekir. Bu işleme Hard Reset İşlemi adı verilir.

Modemimiz kararsız kaldıysa, modem içinden hard reset dediğimiz işlem olan, modem fabrika ayarları seçeneği uygulanabilir.

Marka ve modellere göre değişiklikler gösterebileceği gibi genellikle işlem aynıdır.

Modemleri çeşitli bağlantı sorunları yaşadığımızda resetlemek gerekir. Resetleme işi modemde yazılımsal olarak gelişebilen bazı sorunları düzeltebilmektedir.

Ağ yapılandırması, ip alamama, yada hız ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız modeminizi resetlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde modeminizde olası sorunların önüne geçebilirsiniz. Nedenini bilemediğiniz çözüm bulamadığını sorunlar yaşamaktaysanız bu işlemi yapın.

modem-hard-reset-atma

Modem resetleme nasıl yapılır?

Modem resetleme modem marka ve modeline göre farklı olasa da genellikle modem arkasında bulunan ve gömülmüş bir düğmedir. Bu düğmenin gömülmüş olmasının sebebi bir koruma altında olması gerekliliği ile alakalıdır.

Bu tuşa basabilmek için ucu ince bir aparat kullanmanız gereklidir. Bu şekilde bir kalem yada küçük bir tornavida aracılığı ile modeminizi resetleyebilirsiniz.

Modem ayarlarına girerek” factory defaults ” seçeneği ile bu işlem yapılabilir. Aşağıda örnek olarak TP-LINK ADSL modem için fabrika ayarlarına döndürme işlemi nasıl yapılır bakalım. Modemi varsayılan ayarlara döndürmenin birden fazla yolu vardır.

Bu yollardan ilk ve en kolay olanı reset butonu ile yapılmaktadır. Reset butonuna 6-10 saniye arası basılı tutmak  modemi varsayılan ayarlara döndürür. Bazen reset düğmesi ile açma düğmesinde aynı anda basmak gerekebilir. Birçok marka ve modelde de aynı yöntem geçerlidir. Bu işlem sonucu modem yeniden başlatılır ve ayarlar varsayılan olarak gelir.

Modem Ayarlarından Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Modem resetleme için diğer yöntem ise modem yönetim paneli üzerinden yapılır. Modem yazılımında fabrika ayarlarına dönme seçeneği vardır. Bu alana girerek, geri yükleme ve restore seçeneği ile yapılabilir.

Yönetimi Lütfen gidin -> Varsayılan “Geri Yükleme sayfasında, ardından Restore Varsayılan Ayarlar kontrol ve fabrika varsayılan ayarlarına tıklayarak yeniden başlatmanız gereklidir.

Modem ara yüzünden sıfırlama için Modem ayarlarına girebiliyor olmanız gerekmektedir. Modem ara yüzüne giriş için modeminizin kullanıcı adı ve şifrenizi biliyor olmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.