MobilShift

Modem şifre değiştirme

18.06.2014
44
Modem şifre değiştirme
Kablosuz bir modem şifresi nasıl değiştirilir? Modem güvenliğiniz ve Wi-Fi ağ bağlantınız için, modem şifrenizi değiştirmelisiniz. Modem şifreniz varsayılan olarak tanımlı gelir ve tahmin edilmesi kolaydır. Bu yüzden Modem şifrenizi değiştirmeniz ağ güvenliğiniz için önem arz eder.
Bu yazıda bir modem şifresi nedir ve nasıl değiştirilir, bu işlem ile ilgili dikkat etmeniz gereken detaylar verilecektir.
İnternete girişte kullanılan bir aygıt olan modemler, kablo üzerinden gelen veriyi, kablo ile ya da kablosuz olarak, alıcı cihazlara iletir ve giden veriyi de aynı şekilde ileterek bir aracı görevi görürler.
Bir modem aygıtı, bu işlemi yapabilmek için, bir servis sağlayıcıya ihtiyaç duyar ve gerekli internet hizmetini buradan alarak, kullanıcının cihazına iletir.

Varsayılan Modem şifreleri ve Şifre değiştirme

  •  Servis sağlayıcı şifreleri
İnternet aldığınız size internet sağlayan servisi ve şirketin hizmetine bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve şifre ile bağlanarak hizmete katılırsınız.
Servis sağlayıcı şifrelerini, genelde modem ilk kurulum aşamasında kullanırsınız ve modem içi ayarlardan yaparsınız.
Bazı servis sağlayıcılar ise, buna gerek duymadan, interneti başlattığınız anda, bu veriyi vermeye başlarlar, bu modem kurulumunuza etki eden bir unsurdur.
  • Kablosuz Ağ Şifreleri
Modem kurulu sonrasında, kablosuz özelliği olan modemler için geçerli olan ağ bağlantısı için bir kablosuz ağ şifresi belirlenmektedir. Bu şifre WiFi üzerinden ağa bağlanmak isteyen cihazlarda sorulacak ve kapsama alanındaki cihazların şifreyi girmesi ile internet bağlantısı sağlanması içindir.Bu Wi-Fi şifresi ise, kullanıcı tarafından belirlenmektedir, bu şifreyi modem ara yüzünden değiştirmeniz veya kaldırmanız mümkündür.

varsayılan olarak modem ağ bağlantılarında şifre olmayabilir, bu durumda ise, bu ağ kapsamındaki herkes ağa bağlanabilmektedir. Bu sebeple Wi-Fi kablosuz ağ bağlantınıza bir şifre belirlemeniz yaranınıza olacaktır.

Modem Arayüz Şifresi Nedir?

Bir modem ayarlarını yapabilmek için gerekli şifrelerdir, bu şifreler, ağ şifresi ile karıştırılmamalıdır. Bu şifreler, modem ayarlarını yapabilmek için, Modem IP numarası üzerinden modem ara yüzüne girişte kullanılmaktadır.

Modem ara yüz şifreleri, her marka ve her model için farklı bir biçimde üretilmiştir ve fabrika ayarlarına tanımlanmıştır, buna modem varsayılan şifreleri denilmektedir. Varsayılan modem şifreleri genelde Modem üzerinde yazar. Ancak bu şifreleri kullanmanız kişisel güvenliğiniz için tehdit oluşturmaktadır.

Bu yüzden varsayılan modem şifrenizi değiştirmeniz yararınıza olacaktır. Bu yazıda varsayılan modem şifresi nasıl değiştirilir detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Varsayılan Modem şifresi nasıl değiştirilir?

Modem ara yüz şifreleri de değiştirilebilmektedir, bu şifreleri modem ayarlarını yapabilmek için, tarayıcı üzerinden İp numarası ile örneğin 192.168.1.1 gibi, ile girişte kullanmanız gerekmektedir.

Ancak modem ara yüzüne girişte kullanılan bu şifreler unutulduğunda şifremi unuttum diyerek almanız mümkün olmaz. Bunun yerine modeminize “Hard Reset” atmanız gerekir.

Modeme Hard Reset Nasıl Atılır?

Bu sebeple modem ara yüz şifresini unuttuğunuzda, ancak modeminizi resetleyerek, fabrika ayarlarına döndürmek suretiyle tekrar giriş yapabilmektesiniz.

Her marka ve modelin varsayılan şifreleri farklı farklıdır, modeminize ait varsayılan şifreleri öğrenmek için, marka ve model için hazırladığımız yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Modem şifresi değiştirme Modem şifresi değişimi için Kablosuz cihazınızı Ethernet kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Daha sonra Modemizin mevcut kullanıcı adı ve şifresi ile Modeminize ait ip numarasını kullanarak Web arayüzüne giriş yapınız. Modeminizde hiç şifre değişikliği yapmadıysanız veya şifresini unuttuysanız modeminizi fabrika ayarlarına döndürün.

Modem Web Arayüzü ile şifre değiştirmek

Kullandığınız İnternet tarayıcınızı Chrome, İnternet Explorer, Firefox açın. Adres çubuğuna modemizin IP adresini yazın ve kullanıcı adı, şifre alanlarını girerek web arayüzüne giriş yapın. Tarayıcınızın URL kısmına  192.168.2.1 veya 192.168.1.1 yazın genellikle TTnet Huawei Modem şifreleri ve IP numaraları

  • ip adresi : http://192.168.1.1
  • Kullanıcı adı : admin
  • Şifre : ttnet

Web arayüzüne girdiğinizde modemizinizle ilgili tüm ayarları yapabileceğiniz bir yönetim ekranı karşınıza gelir. Bu alan modeminizin özeliklerine göre çeşitlilik gösterebilen ayarların olabileceği bir alandır.

Burada ” Kablosuz ” yada “Kablosuz ayar” vb. yere girerek şifre bölümüne ulaşınız buradan yeni şifrenizi tanımlayabilirsiniz. Şifreleme türü ise eğer destekliyorsa “WPA-PSK” veya “WPA2-PSK” şifreleme türünü seçiniz bunlar en son şifreleme standartlarıdır ve güvenlidir.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.