MobilShift

Modem Kablosuz İnternet Şifresini Değiştirme

30.10.2017
62
Modem Kablosuz İnternet Şifresini Değiştirme

Kablosuz modem şifrenizi değiştirmek için nasıl bir yol izlenmesi gerekir. Hangi ip üzerinden nasıl modem ayarlarına ulaşılabilir. Modeminizin kablosuz özelliğine bir şifre ile bağlanmak, ağınıza yetkisi olmayan kişileri engeller. Modem kablosuz ağ bağlantı şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz.
Kablosuz ağ şifresi değiştirme için aşağıda anlatılanları yapabilirsiniz.

Kablosuz İnternet Şifresini Değiştirme

Bunun için, modeminizin lokal ip numarası üzerinden bir web tarayıcı ile bağlanarak, modem ara yüzüne giriş yapmanız gerekmektedir. Modem ara yüzünden yapacağınız bu ayarlar, modeminizin şifresini değiştirme dahil bir çok işlemi yapmanızı sağlar.

Ancak modem ip numarası nedir, nasıl bulacağım derseniz, hemen aşağıdaki işlemi yaparak modeminizin lokal ip adresini bulabilirsiniz.

Modem İp numarası nasıl Bulunur?

Bilgisayarınızda modeminize bağlı durumda iken, Başlat kısmına gelerek CMD yazın ve komut sistemini çalıştırın, gelen ekranda ipconfig yazarak enter tuşuna basın.

Burada yer alan `Default Getaway` yazan yerin karşısında yer alan değer, sizin lokal ip numaranızdır, yani modeme web tarayıcı üzerinden bağlanacağınız adrestir.

Şimdi modem lokal ip numaramızı bulduk, sıra bağlanma işlemine geldi, burada yazan ip numarasını, bir tarayıcı açarak (Chrome, Firefox, Safari vb.) adres çubuğuna yazın ve enter tuşuna basın.

Karşınıza bir kullanıcı adı ve şifre ya da sadece şifre isteyen bir iletişim kutusu gelecektir. Burada modem giriş ayarlarına ulaşmak için koyulan bir şifredir. Bu şifreyi siz değiştirmediyseniz, fabrika ya da servis sağlayıcı tarafından belirlenmiş bir şifre bulunur.

Bazı durumlarda ise, bu alanda bir şifre tanımlı değildir ve boş bırakılmıştır.

Modem Web Ara yüzüne giriş Şifreleri

Servis sağlayıcınız tarafından belirlenmiş bir web ara yüzü şifreniz varsa bunu yazın yoksa ya da bilmiyorsanız, aşağıdaki seçenekleri deneyiniz.

Burada denemeniz gereken seçenekler şu şekildedir.

  • İlk olarak şifre alanını boş bırakarak, Tamam tuşuna basarak giriş yapmayı deneyin.
  • Kullanıcı adı ve şifre bölümlerine admin yazarak giriş yapmayı deneyin.
  • Kullanıcı adına servis sağlayıcınızın ismini, örnek, Vodafone, Ttnet veya Superonline gibi, yazın ve şifre alanını boş bırakarak girin.
  • Kullanıcı adını boş bırakın ve şifre alanına servis sağlayıcı adını girin ve deneyin.
  • Son olarak her iki bölüme de servis sağlayıcınızın adını yazarak giriş yapmayı deneyin.
  • Tüm bu seçenekler ile giriş yapamadıysanız, o zaman modem marka ve modeline göre varsayılan modem şifreleri yazımızdaki şifreleri deneyiniz.

Modem Kablosuz şifre değiştirme İşlemi

Modem ara yüzüne girdiğinizde, marka ve modele göre değişse de, mutlaka bir kablosuz ağ ayarları sekmesi ya da seçeneği bulunur. Elbette modeminizin kablosuz ağ özelliği olması gereklidir.

Kablosuz ağ ayarlarında, kablosuz ağ ismi ve şifresi alanlarını bularak, buradaki şifre alanına belirlediğiniz yeni şifreyi girerek yazın ve işlemi kaydederek ya da onaylayarak işlemi bitirin.

Bu şekilde kablosuz ağ şifrenizi değiştirmiş olacaksınız, daha sonra bağlanacağınız cihazlarda bu belirlemiş olduğunuz yeni şifreyi girmelisiniz.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.