MobilShift

Modem Hard Reset Atma | Airties | Zyxel | Huawei | TPLink | TTnet

24.06.2016
41
Modem Hard Reset Atma | Airties | Zyxel | Huawei | TPLink | TTnet

Bir Modeme Hard Reset nasıl atılır? Ttnet, Kablonet, Superonline gibi servis sağlayıcılarının ya da dışardan aldığınız bir modeme için hard reset nasıl atılır?

Modemin fabrika ayarlarına geri dönmesi için yapılan işlemdir, bir modem Hard reset işlemi ile, tüm ayarları sıfırlanarak, var olan sorunların giderilmesi amaçlanır, bu durum sadece yazılımsal sorunlar için geçerlidir ve modemde bir donanımsal yani fiziksel bir arızayı gidermez, sadece yazılım sıfırlanır ve modem aldığınız ilk güne yani fabrika ayarlarına geri döner.

Huawei, TPLink, Zxyel, Airties gibi Adsl modemlerin hemen hemen hepsinde Hard Reset atma işlemi aynı şekilde yapılır, bu işlem marka ve modele göre çok az farklılıklar gösterir, bir Adsl modeme hard reset atarak, fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken önemli nokta, tekrar kurulum yapmanız gerektiğidir, modem fabrika ayarlarına döneceği için, bilgisayarınıza tekrar ağ kurulumu yapmanız gereklidir.

Tüm Marka ve modellerde Hard reset atma işlemi

Bir modemde, reset atma ve hard reset atma işlemi farklı şeylerdir, reset atma modemi kapatarak tekrar açar, bu durum ağ ayarlarınızı ve belirlediğini şifreyi etkilemez ama varsa ağdan kaynaklı problemlerin çözümüne katkı sağlayabilir. Ancak bir modeme hard reset atma işlemi ise, modemim tüm sonradan yapılmış olan değişikliklerini sıfırlar ve fabrikasyon ayarlarına geri döndürür, bu durumda değiştirdiğiniz modem şifreleri, ve modem bağlantı adı, ve Ağ ayarları da sıfırlanır.

Bir modeme Hard Reset atma işlemi

Modem cihazlarının, her ne marka ve model olursa olsun, arka yüzlerinde genellikle bir reset tuşu bulunur, bu reset tuşu, dışarıdan kolayca basılabilen bir tuş değil, aksine cihaz içine gömülü ve bir aparat yardımı ile basabileceğiniz bir tuş olarak tasarlanmıştır.

Bir modeme hard Reset işlemi uygulamak için Reset tuşuna 6-10 Saniye boyunca basılı tutmanız gerekmektedir, bazı modellerde bu tuş ile birlikte açma düğmesinde basılması gerekebilir, bu tür modemlerin kullanım kılavuzlarında yer alır. Ama bir çok modelde reset tuşuna  10 saniye basılı tutmak yeterli gelecektir.

Bu işlemi uyguladıktan sonra, modem kapanıp açılacaktır ve yeni açıldığında ise fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır, bundan sonra ise yapmanız gereken, tekrar modem varsayılan ip numarasından, varsayılan şifre ve parola bilgilerini girerek, ağ ayarlarını yapmak olacaktır.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.