MobilShift

Mesaj Gönderemiyorum Başarısız Diyor

Mesaj Gönderemiyorum Başarısız Diyor

Mesaj gönderirken sorun mu yaşıyorsunuz ve mesaj gönderemiyorum, çünkü başarısız diyor hatası alıyor olabilirsiniz. Bunun bir kaç sebebi olabilir. Hem telefondan hem de servislerden kaynaklı problem olabilir.

Bizde size şimdi bu hata mesajının olası sebepleri nedir bir bakalım. Daha sonra neden mesaj gönderirken “başarısız” diyor bunu tespit etmeye çalışalım.

Mesaj Gönderemiyorum Başarısız Hatası ve Çözümü Nedir?

İlk olarak mesaj gönderemediğiniz tek bir numaramı? Yoksa genel bir mesaj gönderme sorunu mu var, buna bir bakalım.

Eğer genel anlamda “mesaj gönderilemedi başarısız” hatası alıyorsanız, muhtemelen SMS Servisiniz kapalıdır.
SMS servislerinin kapalı olması durumunda mesaj alamaz ve gönderemezsiniz. Yapmanız gereken SMS servisini açmak olacaktır. Bunu kullandığınız mobil operatör uygulamasından ya da müşteri hizmetlerini arayarak düzeltebilirsiniz.

Mesaj Göndermek istediğiniz numara engellediğiniz bir numara olabilir. Eğer bir kişiyi telefondan engellemiş durumda ise bu kişiye mesaj atmanız mümkün olmayacaktır. Telefonunuzun “Mesajlar” kısmından engellenen kişilere gelin. Bu ayar kısmını kontrol ediniz.

Numara Engelli Olabilir mi Kontrol Edin

Eğer tek bir numaraya mesaj atarken “gönderemiyorum hala başarısız diyor ise? Sorun sizden değil de karşı tarafın telefonundan kaynaklanabiliyor olabilir.  Yani sorununuz belirli bir numaraya SMS gönderememekse, karşı tarafın cihazında bir ayar problemi olabilir.

Mesaj Merkezi Numarasını Kontrol Edin

Her Mobil operatörün bir mesaj merkezi numarası vardır. Bunu varsayılan olarak telefonda girilmiş veya tanımlı olmalıdır. Mesaj Merkezi numarası, SMS’e bağlı çalışan kablosuz ağın bir parçasıdır. . SMS göndermekten almaya, iletme ve yönlendirme görevleri bu ağ geçidi üzerinden yapılır.

Bir noktadan diğerine mesaj gönderme işinin tamamı Mesaj merkezi aracılığıyla yapılır. Her mobil operatörün farklı bir numarası bulunur, bu numara doğru değilse SMS servisi durur ve başarısız hatası alırsınız. 

Aşağıda ülkemizde faaliyet gösteren mobil operatörler için mesaj merkezi numaraları verilmiştir.

Görüntülenen mesaj merkezi numarasını görüntüleyin ve kontrol edebilirsiniz.

  • Vodafone için mesaj merkezi numarası  +905429800033 
  • Turkcell için mesaj merkezi numarası  +905329010000 
  • TurkTelekom için mesaj merkezi numarası  +90 559 800 8000

Mobil operatörünüze göre ilgili numarayı mesaj merkezi olarak tanımlayınız.

Apple cihazlarda yaşanan bir mesaj gönderemem sorunu kaynağı da iMessage uygulaması olabilmektedir. Bu durumda mesajların gönderilmesinde başarısız hatası alabilirsiniz. 

Bu sorunun çözmek için Mesajlar kısmına girip «SMS Olarak Gönder» ayarını seçip göndermeyi denemelisiniz. 

Mesaj gönderdiğiniz kişinin listenizde e-mail adresi kayıtlı ise, SMS göndermek istediğinizde başarısız olabilir. Bu kişilere mesaj göndermek istediğinizde GSM numaranızın seçili olmasına dikkat ediniz.

SMS gönderirken başarısız oldu mesaj gönderimi hatasının diğer bir sebebi ise, göndermek istediğiniz metni, konu alanına yazmanız olabilir. Bu durumda mesajınız gitmeyecek ya da MMS olarak gönderim yapılacaktır. Mesaj ayarlarından konu alanını kapatarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Mobil Uygulamalar Listesini Kontrol Edin

Mobil cihaz üzerinde kullandığınız uygulamalardan eklediğiniz ve rehberinizde GSM numarası kayıtlı olmayan kişilere gönderimde başarısız hatası alırsınız.

Bu durumda rehberde kayıtlı olmayan ama sosyal uygulamalarda kayıtlı kişilere SMS ulaşmaz, bu kişilere MMS olarak gönderilebilir. 

Bu sorunun çözümü için sosyal medya uygulamaları olan (Facebook, Instagram, Telegram, Twitter, Linkedin, Gmail, Hotmail vb.) için düzenleme yapmalısınız. Bunun için Ayarlar menüsünde Kişiler bölümüne gelerek, eşleştirme özelliğini aktifleştiriniz.

 

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.