MobilShift

Lte Advanced nedir

07.04.2016
145
Lte Advanced nedir

Lte Advanced nedir, ne işe yarar?

LTE, Long Term Evolution, 4G teknolojisine verilen isimdir, Dünya genelinde 2009 yılından beri kullanılmaktadır,  Türkiyede ise LTE ve gelişmiş özellikler sunan LTE Advanced 4.5G ismiyle 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren kullanılmaya başlamıştır. LTE ve LTE advanced nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır hakkında bilmeniz gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

4G ve LTE kavramları

Bilindiği üzere 4G dördüncü jenerasyon yada nesil anlamında kullanılan Generation kelimesinin baş harfinden oluşan ve 2G, 3G teknolojisinin devamı niteliğinde bir teknolojidir, Bu yazımızda teknik terimlerle kafanızı karıştırmak yerine basitçe ne işe yaradığını ve ne ifade ettiğini anlatmaya çalışacağız.

lte-advanced-nedir

4G teknolojisi, 3G teknolojisini hız anlamında önemli ölçüde geliştirilmiş ve çüft yönlü veri iletişimine imkan tanıyan bir sistem ile mobil telefon ve cihazlardan yüksek hızda iletişime ve veri transferine imkan tanımaktadır.

4.5G hız limitleri

Halihazırda mobil cihazların yararlanacağı hızları, cihazın konumu, kapsama alanı, hava şartları ve 4.5G desteği gibi bir çok bileşen belirlesede, maksimum hızlar yapılan testlerde belirlenmektedir, en iyi hava koşullarında ve yeterli donanım ile 4.5G teknolojisinin erişeceği en yüksek hızlar 100 Mbit/s ila 1 Gbit/s olarak belirlenebilmektedir.

3G ve Lte Advanced hız limitleri

2009 yılından bu yana kullanılan mobil iletişim teknolojileri arasındaki farkları ve zaman içinde yaşanılan gelişmeleri aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

mobil-4g-lte-hızları

3G teknolojisi ile hayatımıza giren mobil iletişim hızları 3 Mbps ile başlamıştır, bu teknoloji zamanın şartlarında yeterli gelsede, zamanla iletişim imkanları, gereksinimler ve varsayılan uygulamaların da geliştirilmesi sebebiyle zaman içinde artarak LTE Advanced ile 220 Mbps seviyelerine ulaşmıştır. 220 Mbps hızı ise saniyede cihazınıza gelen veri miktarının 220 Megabayt olacağı anlamına gelmektedir.

4G için gereksinimler nelerdir?

4.5G veya LTE advanced teknolojisindedn yararlanabilmek için, ilk olarak uyumlu bir cihaza sahip olmanız gerekmektedir, yani cihazınız LTE uyumlu olmalıdır, aksi halde mevcut tarfieniz 4.5G olsa bile bu hizmetten yararlanamazsınız. Daha sonra ise uyumlu bir sim karta sahip olmanız gerekmektedir, bu sim kartı ise mobil operatörünüzcden edinebilirsiniz.

Telefonunuzun yada sim kartınızın 4.5G uyumu hakkında bilgi sahibi değilseniz, tüm mobil operatörler, bir mesajla telefonunuz ve sim kartınızın 4.5G uyumunu anında size söylemektedirler.

Son olarak 4.5G LTE hızından yararlanmak için telefonunuzdan da küçük bir ayar yapmanız gerekmektedir, Ağ ayarlarından 4G veya LTE seçeneğini aktif hale getirdikten sonra 4.5G LTE teknolojisinden olabildiğince yararlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.