MobilShift

Lifi Nedir

26.11.2015
140
Lifi Nedir

Lifi teknolojisi Nedir?

Li-Fi (Light Fidelty)  Işık hüzmeleri kullanarak, internete bağlanmak mümkün mü? Bu mümkün ve bu teknolojinin adı LiFi, yani WiFi’ye rakip bir teknoloji, ama çok farklı ve oldukça hızlı. Şuan itibariyle testleri yapılmaktaymış ama kısa sürede hayatımıza girecek olması bekleniyor.

Aslında Lİ-Fi denilen teknoloji, 2001 yılında Edinburg Üniversitesinde Harald Haas isimli bir kişi tarafından icat edilmiş ve bir led ışık ile mevcut olan baz istasyonundan daha fazla veriyi transfer etmeyide başarmış. Li-Fi teknolojisi ise WiFi ile kıyaslanmayacak kadar çok hızlı veri transferine imkan tanıyor. Örnek vermek gerekirse, Labratuarlarda yapılan testlerde, saniyede 224 GB veriyi transfer etmeyi başardı. Bu hız ise diğer teknolojilere göre oldukça fazla hız demek.

li-fi-nedir

LiFİ teknolojisinde, dezavantaj sayılabilecek olan noktalardan biride, Radyo dalgalarının aksine, ışığın önünde bir engel olmaması gerekiyor, yani LiFi kaynağı ile bağlanan cihaz arasında bir engel olmadan direk olarak birbrilerini görmeleri şart. Bu bazı dezavantajları getirsede, yüksek hızlar sağlayacak olan bu teknoloji, gelişmeye ve hayatımıza girmeye müsait.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.