MobilShift

LG Nerenin Malı | Kim Kurdu | Hangi Ülkeye Ait

06.06.2022
70

LG logosu anlamı L harfi gülen yüzün burnu ve G harfinin kesin kıvrılma yerinde de göz kırpma vardır. Peki elektronik sektöründe olan LG nerenin malı?

LG Nerenin Malı | Kim Kurdu | Hangi Ülkeye Ait

LG hem ülkemizde hem de dünyada büyük bir pazar payına sahip bir teknoloji devidir. Diz üstü bilgisayarlardan, televizyona, mobil telefondan beyaz eşyaya kadar onlarca ürün segmentine sahip bir şirkettir. LG’nin logosunda göz kırpan bir yüz bulunmaktadır ve bu logoda şirketin ismini oluşturan L ve G harfleri yer almaktadır. L harfi gülen yüzün burnu ve G harfinin kesin kıvrılma yerinde de göz kırpma ibaresi görülmektedir. Peki elektronik sektöründe bir dünya devi olan LG nerenin malı? LG, Sony ve Toshiba gibi uzak doğu şirketlerinin nerenin malı olduğu sürekli karıştırılmaktadır. Çünkü uzak doğu ülkeleri olan Çin, Japonya, Güney Kore ve Kuzey Kore ülkelerinin elektronik, teknoloji hatta araba sektörlerinde şirketleri bulunmaktadır. Bu şirketlerin bazıları da dünya devi olarak tanınmaktadır.

LG Nerenin Malı?

LG nerenin malı sorusuna herkes farklı cevap vermektedir. Verilen cevaplar da çoğunlukla yukarıda belirttiğimiz uzak doğu ülkeleridir. LG, Güney Kore malıdır. 5 Ocak 1947 yılında Güney Kore’nin Busan şehrinde kurulmuştur. LG şirketinin kurucusu In Hwoi Koo’dur. Şirketin temellerinin atılmasına büyük katkısı olan en önemli isim Koon Boon-Moo’dur. Elektronik alanında inovatif ürünler geliştiren ve üreten LG firmasında Eylül 2019 verilerine göre bünyesinde çalışan 177 bin kişi çalışmaktadır.

Artık LG nerenin malı sorusuna, LG bir Güney Kore malıdır diyebiliyoruz. Bunu karıştırmamak gerekiyor. Çünkü daha bir sürü uzak doğu ülkelerinin malı olan şirketler bulunmaktadır. LG şirketi 73 yıl boyunca Koo ailesi tarafından yönetilmektedir.

LG Şirketinin Kısa Tarihi

Koo ailesi 1995 yılına kadar “Lucky-Goldstar” ismi ile hizmet vermiştir. 1995 yılından sonra ise şirketin ismi “Lucky-Goldstar” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Şirketin ismindeki Lucky kelimesinin anlamı Kore dışında satılmayan diğer ürünler anlamına gelmektedir. Goldstar kelimesi ise elektronik ürün anlamına gelmektedir. LG ilk kurulduğu zamanlarda ev ve çamaşır temizliği ürünleri üreten ve satan Güney Kore’nin ünlü bir markasıydı.

LG şirketi kuruluşunun 40. yılında Seul şehrinde LG Twin Tower inşa edildi. 90’lı yılların başında ise LG ismini tüm dünyaya duyurmayı başardı. 2003 yılında ise holding yönetimi haline gelen firma Kore’nin en büyük sanayi kuruluşu haline gelmiştir. LG 2006 yılında Chocolate adlı telefonu ile ödül kazanmış ve o yıl en ince ve en düz LDC televizyonu tasarlamıştır. Şirket kuruluşunun 60. yılında yani 2007 yılında kendisine slogan olarak “Life is Good”u uygun görmüştür. Bu sloganın tam Türkçe karşılığı “Hayat güzeldir” anlamına gelmektedir.

LG şirketi günümüzde tüm dünyaya satış yapmaktadır. Televizyon, mobil telefon, projektör, bilgisayar monitörü, kurutmalı çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrik süpürgeleri segmentinde ürünler üretmektedir. LG günümüzde hala yeni ürünleri geliştirmekte ve ürün segmentini geliştirmeye devam etmektedir.

İlgili konular :
– LG G6 Sim Kart Nasıl Takılır?

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.