MobilShift

Kapasitif ve Rezistif dokunmatik ekran teknolojileri

04.09.2012
123
Kapasitif ve Rezistif dokunmatik ekran teknolojileri

Kapasitif ve Rezistif dokunmatik ekran teknolojileri arasındaki farklar ve özellikleri nedir. Tam olarak ekran teknolojileri içinde karşınıza çıkacak iki ekran teknolojisi olan Kapasitif ve Rezistif nedir ve çalışma prensipleri hakkında bilgilendirme yazımızı okuyabilirsiniz.

Eskiden ulaşılması zor olan teknolojiler bugün hayatımızın her alnına girmiş bulunmaktadır. Dokunmatik ekran teknolojisi bugün Telefonlardan, Pc ve Tablet bilgisayarlara kadar bir çok alanda kullanılıyor. Dokunmatik ekranlı bir ürünü araştırırken karşımıza çıkan Kapasitif ve Rezistif dokunmatik ekran tipleri nedir ve ne farkı vardır hangisini tercih etmek gerekir bu tür sorulara elimden geldiğince yardımcı olmak amacıyla bazı bilgiler vermek istedim.

Öncelikle alacağımız cihazın eğer dokunmatik bir ekrana sahipse ekran tipini bilmemiz gerekiyor çünkü bu oldukça önemli bir konudur. Bu aşamada karşımıza Kapasitif ve Rezistif terimleri çıkmaktadır. Öncelikle bu iki tip ekran tipide dokunmatik teknolojisini belirtmektedir. Ancak aralarında teknoloji farkı vardır birbirlerine göre artı ve eksi yönleri vardır.

Rezistif ekran teknolojisi nedir?

Rezistif ekran teknolojisi basitçe basınçla çalışan bir yapıdadır. Yani ekrana dokunduğunuzda uygulamış olduğunuz basınç ekran altında bulunan devreler sayesinde algılanır. Basınç yapılan nokta yani dokunulan bölgenin koordinatları işlemciye gönderilir ve o bölgedeki komut yerine getirilir.

Kapasitif ekran teknolojisi nedir?

Kapasitif ekran teknolojisinde ise insan vücudunun iletkenliği kullanılır. Ekranda elektrostatik bir alan vardır, siz ekranda bir noktaya dokunduğunuzda bu elektrostatik yapı değişkenlik gösterir çünkü vücudumuzun yaymış olduğu bir statik enerji vardır. Ekranın köşe noktalarda bu değişkenliği ve miktarını ölçen osilatör denen algılayıcılar vardır, bunlar bu değişikliği ölçerler. Dokunulan konumu belirler ve işlemciye gönderir sonuçta o bölgedeki komut işlenir ve uygulanır.

Bu yüzden Kapasitif ekran teknolojisinde eldiven, çubuk vs. iletkenliği olmayan nesnelere yanıt vermez ve çalışmaz. Ancak bu teknoloji çok hassas işlemleri yapabilir ve birden fazla noktaya dokunulmasını algılayabilir. Buda demek oluyor ki farklı parmak hareketlerine zoom ve sürükleme gibi işlemlere yanıt verir. Gelişmiş Teknolojik cihazlarda bu teknoloji kullanılır.

Sonuç

Kapasitif ekran yeni teknolojilerde kullanılan daha hassas ve kullanışlıdır. Ancak Rezistif ekran teknolojisine göre maliyeti yüksek ve dayanıklılığı daha azdır. Kapasitif ekranlar teknolojileri gereği daha ince ve parlak görüntü verirler.

Ekran türleri ve işletim sistemleri arasında bir bağlantı vardır. Rezistif ekranlara göre uyarlanmış işletim sistemlerini çoklu dokunmatik kapasitif ekranla kullanamazsınız. Bu yüzden ürünü seçerken kullanacağınız işletim sistemini de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.