MobilShift

Kablosuz modem şifreleme standartları wep-wpa

28.01.2014
149
Kablosuz modem şifreleme standartları wep-wpa

WPA (Wi-Fi Protected Access) olarak bilinen bir şifreleme türüdür. Wep şifrelemeye göre daha güvenli bir şifreleme sistemidir. Birincisi WPA-PSK denilen paylaşımlı anahtar koruması , İkincisi ise yeni protokol olan TKIP (Temporal Key Integrity Protocol)’in şifrelemesi ve 802.1X asıllama ile güvenliktir.

Ancak Wi-Fi ve Kablosuz ağları daha iyi korumak için WPA2-PSK koruması geliştirilmiştir. Oluşumu ise 128 Bit HEX şeklindedir. Ayrıca özel karakterde içerebilir.

En az 8 karakterden oluşan bir şifre verebilirsiniz. Bu karakterlerde bir sınırlama yoktur. Harf, rakam, özel karakterler de Wpa2 şifrelemede kullanılabilir.

WEP Şifreleme:

WEP Şifreleme WEP (Wired Equivalent Privacy)  Wpa ve Wpa2 şifrelemeye göre daha eski bir metot olmasına rağmen eski modellerin wpa ve wpa2 desteklememesi göz önüne alınarak destek amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Standart olan WEP şifrelemesi WEP-64 olarak bilinir ve 40 bitlik anahtar kullanır. Modeminiz Wpa ve Wpa-2 standardını destekliyorsa Wep türü şifrelemeyi kullanmanız önerilmez.

Kaynaklar:

  • http://www.emo.org.tr/ekler/8ca46a09ab755ee_ek.pdf
  • Wikipedia

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.