MobilShift

İsmini Bilmediğiniz Şarkıları Bulabilirsiniz

31.12.2021
52
İsmini Bilmediğiniz Şarkıları Bulabilirsiniz

Bir yerde güzel bir şarkı çalıyor, ama ismini bilemiyorsunuz. Şarkının ismini bilmiyorsunuz ancak melodisi hala aklınızda ne yapacaksınız. Biraz ipucu verelim bu şarkıyı melodisi ile şarkınızı bulmanız mümkün. Durum anlaşıldıysa İnternette aradınız ve bulamadığınız şarkıyı bulmak için kullanabileceğiniz araçları sizlere aktaralım.

İsmini bilmediğiniz bir şarkının adını nasıl bulacaksınız?

Hemen telaş etmeyin, bunu ilk siz yaşamıyorsunuz. Sözlerini veya melodisini biliyorum şarkıyı bulmanın bazı yolları var.

Şimdi gelelim melodisini biliyorum ama şarkıyı nasıl bulacağım diye düşünüyorsunuz değil mi? Yapmanız gereken, aşağıda size vereceğimiz bazı araçlardan faydalanmak olacaktır.

Bakalım hangi yöntem ile melodisini bildiğiniz bir şarkıyı kolayca bulabileceksiniz. Her yöntem yararlı olmasa da, siz gene de şansınızı denemekte fayda olduğunu düşünüyorum.

2- Mırıldanarak Şarkıyı Bulmak 

İnternet tabanlı bir uygulama olan  http://www.midomi.com  sitesine girerek, şarkının melodisini mırıldanarak, şarkıyı tespit etmeniz mümkün. Üstteki ” click and sing or hum “a tıklayarak şarkıyı mırıldanmanız yeterlidir.

3- Ritm İle Şarkı Nasıl Bulunur?

http://www.bored.com/songtapper gideceğiniz sayfa adresi. Sayfanın hemen alt kısmında nasıl kullanıldığını gösteren video mevcut ve boşluk çubuğuna piyano kullanır gibi basarak arama yapıyorsunuz. Çıkan sonuçları deneyerek sonuca ulaşabilirsiniz.

4- Notalardan Şarkıyı Bulmak

Bu iş biraz zor. http://www.melodycatcher.com ‘a gidin ve oradaki piyano tuşlarını tıklayarak şarkıyı çalın. Play tuşuyla dinleyebilirsiniz, sonrasında arama yapıp sonuçlara bakacaksınız. Notaları yazmanız da mümkün ama sağlam bir kulak lazım söyleyelim.

5- Bir Bilenden Yardım Alın

http://www.watzatsong.com siteye ismini bilmediğiniz şarkının bir kısmını kaydedin ve daha sonra site üyelerinin onu dinleyip size hangi şarkı olduğunu söylemelerini bekleyin.

6- Uygulama ile Şarkıyı Bulmak

Shazam isimli güzel bir program var, cep telefonunuza yükleyerek dinle bul yöntemiyle aradığınızı bulabilirsiniz. http://www.shazam.com ücretsiz versiyonunda aylık 5 şarkıya izin verilebiliyor.  Rakibi olarak da Sundhound uygulamasını da kullanabilirsiniz.

7- Şarkıyı upload ederek arayın

http://audiotag.info/ adresine mp3 dosyanızı upload edin veya dosyanın olduğu adresi girin. Sonrasında isim bilgileri aranacaktır.

8- Audiggle Uygulaması ile Şarkıyı Bulun

Audiggle programını kullanın. Shazam gibi bir program, ancak bu PC için olanı. http://www.audiggle.com size adımları gösterir. Siteye üyelik mecburiyeti var.

9- Tunatic ile Şarkıyı Bulun

Tunatic programını kullanarak melodisini bildiğiniz şarkıyı bulmayı deneyebilirsiniz. http://www.wildbits.com/tunatic/ veya tunatic.en.softonic.com/ üzerinden programı indirebilirsiniz. Ufak bir program olmasına rağmen Audiggle’dan farkı üyelik istemeyişidir.

Programı kurun, şarkıyı açın ve mikrofonunuzu hoparlörlere yaklaştırın. Yeterli bir süre sonra Tunatic ya bulduğu sonucu yazar ya da bulamadığını belirtir.

Size bir yerde dinlediğiniz bir şarkıyı bulmak için 9 adet yardımcı programı kısa açıklamaları ile birlikte verdik. Tüm uygulamaları deneyerek hala şarkıyı bulamadıysanız en iyisi başka bir yeder denk gelmeyi deneyebilirsiniz.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.